Sesja Rady Miasta Krakowa. Relacja na żywo tylko w KRKNews.pl

O godz. 10 rozpocznie się sesja Rady Miasta. Podczas sesji radni zajmą się m.in. omówieniem sytuacji powodziowej oraz zabezpieczeń przeciwpowodziowych miasta, a także projektem wsparcia finansowego dla mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią. Radni będą również debatować nad zmianami w budżecie na rok 2024, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Bronowice Małe – Tetmajera II” oraz rozbudową Szkoły Podstawowej nr 14 na Klinach. Obrady można śledzić online.

Godz. 10.10 – sesja rozpoczyna się z opóźnieniem. Obrady prowadzi Iwona Chamielec.

Godzina 10:15 – w trybie nagłym wprowadzono projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2024. Projekt zakłada przeniesienie środków, które zostaną przeznaczone na udzielenie pomocy finansowej gminom na usuwanie skutków powodzi, w tym: Gminie Miejskiej Kłodzko, Gminie Nysa, Gminie Głuchołazy, Gminie Stronie Śląskie, Gminie Lądek-Zdrój.

Godz. 10.22Radny Michał Drewnicki (klub Prawo i Sprawiedliwość) wycofuje projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa, które będą skutkowały udzieleniem wsparcia finansowego w kwocie nie mniejszej niż 500 tysięcy złotych dla mieszkańców Kłodzka, Nysy, Stronia Śląskiego i innych miejscowości dotkniętych powodzią.

Godz. 10.25 – radni zgłaszają interpelacje. Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców) zgłasza interpelację w sprawie niszczenia użytku ekologicznego Dolina Prądnika. Radny Maciej Michałowski (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o zabezpieczenie przeciwpowodziowe potoku Sudoł, miejsca parkingowe przy ul. Walerego Sławka oraz opóźnienia przebudowy ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej. Michał Starobrat (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta o remont lokalu pod bibliotekę na Klinach.

Godz. 10.37 – sekretarz miasta,  , przedstawia działania podjęte przez Kraków w związku z sytuacją powodziową oraz kroki podjęte w dniach 13-15 września 2024 roku. Sekretarz przedstawił dane dotyczące ilości opadów w tych dniach. Poinformował również o zwołaniu przez prezydenta Krakowa pogotowia przeciwpowodziowego oraz o przygotowaniach miasta i służb miejskich.

Godz. 11.00 – Sekretarz miasta przedstawił na przykładach, jak wyglądał stan wód na potokach i rzekach Krakowa. Omówił najbardziej zagrożone miejsca w mieście, wskazując na zalewanie m.in. przejazdów pod wiaduktami (rondo Mogilskie, wiadukt na ulicy Prądnickiej).

Godz. 11.20 – Rozpoczyna się dyskusja. Radna Grażyna Fijałkowska (klub Koalicja Obywatelska) mówi o konieczności przebudowy przejazdu pod torami kolejowymi przy ul. Udzieli. Radny Maciej Michałowski dziękuje służbom w Krakowie, które działały w czasie powodzi. Zwraca uwagę, że sekretarz miasta nie powiedział ani słowa o zbiorniku przy ul. Folwarcznej. Pyta, jak miasto jest przygotowane na powódź pięćsetletnią i tysiącletnią. Radny Marek Sobieraj (klub Prawo i Sprawiedliwość) dziękuje władzom miasta i komendantowi straży pożarnej za zgodę na wyjazd strażaków ochotników na tereny dotknięte powodzią. Zwraca uwagę na problemy z wypłycaniem się Wisły w Krakowie na wysokości Salwatoru. Radny Zbigniew Kożuch (klub Koalicja Obywatelska) mówi o zapełnieniu zbiorników na Serafie w Bieżanowie. – Mieszkańców stresuje to, że zbiorniki są puste, a rzeka jest wtedy wypełniona. Taka sytuacja miała miejsce teraz i w maju. Mieszkańcy pytali, dlaczego zbiorniki się nie wypełniają – wskazuje radny. Łukasz Maślona mówi o zgłaszanych przez mieszkańców niedrożnych przepustach. Jeszcze przed opadami mieszkańcy zgłaszali te przepusty do KEGWu. Do dzisiaj nie dostali odpowiedzi – mówi radny. Rafał Zawiślak (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta, jak ma wyglądać działanie miasta, gdyby doszło do przerwania wałów w trakcie powodzi.

Godz. 11.45 – Sekretarz miasta Antoni Fryczek odpowiada radnym. Wskazuje, że zbiornik na ul. Folwarcznej to wstydliwa sprawa. Mówi, że zbiornik nie został odebrany i trwają analizy, z czego wynika sytuacja, w której dno zbiornika uległo wypiętrzeniu. Sekretarz miasta dodaje, że wały w Krakowie nie są w stanie obronić miasta przed wodą tysiącletnią, a w przypadku wody pięćsetletniej brakuje około 30 cm wysokości wałów.

Godz. 12.00Włodzimierz Pietrus (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o zbiornik Świnna Poręba w kontekście obrony Krakowa. Antoni Fryczek mówi, że zbiornik Świnna Poręba nie leży w kompetencjach miasta.

Godz. 12.08 – Głos zabiera Adam Cebula ( jednostka Klimat – Energia – Gospodarka Wodna). Mówi o czyszczeniu studzienek oraz wybijających kanalizacjach. – Jeżeli mamy opad w wysokości np. 100 mm, to kanalizacja musi wybić, ponieważ nie jest projektowana na takie opady – mówi przedstawiciel miejskiej jednostki. 

Godz. 12.10 – radny Michał Starobrat referuje rezolucje dotyczącą  problemu z przepełnieniem Szkoły Podstawowej nr 14 znajdującej się przy ulicy Bartla 29. – Apelujemy  do Prezydenta Miasta o podjęcie działań w celu budowy nowego budynku przy istniejącej szkole, aby sprostać rosnącej liczbie uczniów. Szkoła została zaprojektowana dla 600 uczniów, a już teraz ma ponad 840 uczniów, a w przyszłości liczba ta może wzrosnąć jeszcze bardziej z powodu rozwoju osiedli w okolicy – mówi radny. Dodaje, że proponowane rozwiązanie to budowa nowego budynku, który miałby pomieścić 24 sale lekcyjne i 8 sal przedszkolnych. Radny wskazuje, że bez zabezpieczenia finansowego i rozpoczęcia przetargu na projektowanie oraz budowę nowego obiektu, problem szkoły będzie się pogłębiać.

Godz. 12.20 – głos zabierają rodzice uczniów. Rodzice alarmują, że placówka jest przepełniona. W szkole funkcjonuje ponad 40 oddziałów, a dostępnych jest jedynie 20 klas, przez co dzieci muszą uczyć się na dwie zmiany. Jeśli liczba uczniów wzrośnie, będzie konieczne wprowadzenie trzeciej zmiany, co może skutkować kończeniem lekcji o godzinie 18 lub 19. Dodatkowo, rodzice zwracają uwagę na trudne warunki panujące w szkole – dzieci z klas 1-3 nie wychodzą na korytarze z powodu braku miejsca, w stołówce panuje ogromny ścisk, a nauczyciele muszą kończyć lekcje wcześniej, aby uczniowie nie stali zbyt długo w kolejkach. Na salach gimnastycznych sytuacja jest równie trudna, ponieważ na jednej małej sali, o powierzchni 70 m², ćwiczy jednocześnie nawet 60-70 dzieci. Radny Michał Starobrat mówi, że pod petycją do prezydenta Krakowa podpisało się ponad tysiąc osób.

Godz. 12.40 – Radny Łukasz Gibała (klub Kraków dla Mieszkańców) mówi, że w pełni popiera postulaty rodziców. Z kolei radny Grzegorz Stawowy (klub Koalicja Obywatelska) wskazuje, że szkoły nie da się rozbudować, ponieważ nie ma tam miejsca. Jednocześnie wskazuje, że radny Gibała nic nie zrobił w temacie problemów uczniów i szkoły w ostatnich latach. Zdaniem radnego, trzeba zbudować nową szkołę w pobliżu. Z tym stwierdzeniem nie zgodził się Michał Starobrat: „W naszym rezolucji wyraźnie wskazujemy, że chcemy budowy nowego budynku szkoły obok już istniejącej” – podkreślił Starobrat. Dodał, że „Stawowy, jako przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego, powinien to wiedzieć. Proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd. Szkołę da się tam wybudować.” Radna Agnieszka Pogoda-Tota (klub Koalicja Obywatelska) mówi, że w tym rejonie miasta powinny powstać nie jedna, ale dwie szkoły. Wkrótce będzie tam mieszkać 10 tysięcy nowych mieszkańców, a nie ma nawet żadnego żłobka. Trzeba to zmienić. Łukasz Maślona i Michał Drewnicki zwracają uwagę na to, że deweloperzy, którzy budują tam swoje inwestycje, powinni partycypować w kosztach budowy szkoły.

Godz. 13.15 – Radny Grzegorz Stawowy zgłasza poprawkę do rezolucji. Poprawka zawiera m.in. postulat wykupienia działki pod budowę szkoły od syndyka firmy Leopard.

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie