Sesja Rady Miasta Krakowa. Relacja na żywo tylko w KRKNews.pl

O godz. 10 rozpocznie się sesja Rady Miasta. Podczas sesji radni zajmą się m.in. omówieniem sytuacji powodziowej oraz zabezpieczeń przeciwpowodziowych miasta, a także projektem wsparcia finansowego dla mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią. Radni będą również debatować nad zmianami w budżecie na rok 2024, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Bronowice Małe – Tetmajera II” oraz rozbudową Szkoły Podstawowej nr 14 na Klinach. Obrady można śledzić online.

Godz. 10.10 – sesja rozpoczyna się z opóźnieniem. Obrady prowadzi Iwona Chamielec.

Godzina 10:15 – w trybie nagłym wprowadzono projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2024. Projekt zakłada przeniesienie środków, które zostaną przeznaczone na udzielenie pomocy finansowej gminom na usuwanie skutków powodzi, w tym: Gminie Miejskiej Kłodzko, Gminie Nysa, Gminie Głuchołazy, Gminie Stronie Śląskie, Gminie Lądek-Zdrój.

Godz. 10.22Radny Michał Drewnicki (klub Prawo i Sprawiedliwość) wycofuje projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa, które będą skutkowały udzieleniem wsparcia finansowego w kwocie nie mniejszej niż 500 tysięcy złotych dla mieszkańców Kłodzka, Nysy, Stronia Śląskiego i innych miejscowości dotkniętych powodzią.

Godz. 10.25 – radni zgłaszają interpelacje. Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców) zgłasza interpelację w sprawie niszczenia użytku ekologicznego Dolina Prądnika. Radny Maciej Michałowski (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o zabezpieczenie przeciwpowodziowe potoku Sudoł, miejsca parkingowe przy ul. Walerego Sławka oraz opóźnienia przebudowy ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej. Michał Starobrat (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta o remont lokalu pod bibliotekę na Klinach.

Godz. 10.37 – sekretarz miasta, Antoni Fryczek , przedstawia działania podjęte przez Kraków w związku z sytuacją powodziową oraz kroki podjęte w dniach 13-15 września 2024 roku. Sekretarz przedstawił dane dotyczące ilości opadów w tych dniach. Poinformował również o zwołaniu przez prezydenta Krakowa pogotowia przeciwpowodziowego oraz o przygotowaniach miasta i służb miejskich.

Godz. 11.00 – Sekretarz miasta przedstawił na przykładach, jak wyglądał stan wód na potokach i rzekach Krakowa. Omówił najbardziej zagrożone miejsca w mieście, wskazując na zalewanie m.in. przejazdów pod wiaduktami (rondo Mogilskie, wiadukt na ulicy Prądnickiej).

Godz. 11.20 – Rozpoczyna się dyskusja. Radna Grażyna Fijałkowska (klub Koalicja Obywatelska) mówi o konieczności przebudowy przejazdu pod torami kolejowymi przy ul. Udzieli. Radny Maciej Michałowski dziękuje służbom w Krakowie, które działały w czasie powodzi. Zwraca uwagę, że sekretarz miasta nie powiedział ani słowa o zbiorniku przy ul. Folwarcznej. Pyta, jak miasto jest przygotowane na powódź pięćsetletnią i tysiącletnią. Radny Marek Sobieraj (klub Prawo i Sprawiedliwość) dziękuje władzom miasta i komendantowi straży pożarnej za zgodę na wyjazd strażaków ochotników na tereny dotknięte powodzią. Zwraca uwagę na problemy z wypłycaniem się Wisły w Krakowie na wysokości Salwatoru. Radny Zbigniew Kożuch (klub Koalicja Obywatelska) mówi o zapełnieniu zbiorników na Serafie w Bieżanowie. – Mieszkańców stresuje to, że zbiorniki są puste, a rzeka jest wtedy wypełniona. Taka sytuacja miała miejsce teraz i w maju. Mieszkańcy pytali, dlaczego zbiorniki się nie wypełniają – wskazuje radny. Łukasz Maślona mówi o zgłaszanych przez mieszkańców niedrożnych przepustach. Jeszcze przed opadami mieszkańcy zgłaszali te przepusty do KEGWu. Do dzisiaj nie dostali odpowiedzi – mówi radny. Rafał Zawiślak (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta, jak ma wyglądać działanie miasta, gdyby doszło do przerwania wałów w trakcie powodzi.

Godz. 11.45 – Sekretarz miasta Antoni Fryczek odpowiada radnym. Wskazuje, że zbiornik na ul. Folwarcznej to wstydliwa sprawa. Mówi, że zbiornik nie został odebrany i trwają analizy, z czego wynika sytuacja, w której dno zbiornika uległo wypiętrzeniu. Sekretarz miasta dodaje, że wały w Krakowie nie są w stanie obronić miasta przed wodą tysiącletnią, a w przypadku wody pięćsetletniej brakuje około 30 cm wysokości wałów.

Godz. 12.00Włodzimierz Pietrus (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o zbiornik Świnna Poręba w kontekście obrony Krakowa. Antoni Fryczek mówi, że zbiornik Świnna Poręba nie leży w kompetencjach miasta.

Godz. 12.08 – Głos zabiera Adam Cebula ( jednostka Klimat – Energia – Gospodarka Wodna). Mówi o czyszczeniu studzienek oraz wybijających kanalizacjach. – Jeżeli mamy opad w wysokości np. 100 mm, to kanalizacja musi wybić, ponieważ nie jest projektowana na takie opady – mówi przedstawiciel miejskiej jednostki. 

Godz. 12.10 – radny Michał Starobrat referuje rezolucje dotyczącą  problemu z przepełnieniem Szkoły Podstawowej nr 14 znajdującej się przy ulicy Bartla 29. – Apelujemy  do Prezydenta Miasta o podjęcie działań w celu budowy nowego budynku przy istniejącej szkole, aby sprostać rosnącej liczbie uczniów. Szkoła została zaprojektowana dla 600 uczniów, a już teraz ma ponad 840 uczniów, a w przyszłości liczba ta może wzrosnąć jeszcze bardziej z powodu rozwoju osiedli w okolicy – mówi radny. Dodaje, że proponowane rozwiązanie to budowa nowego budynku, który miałby pomieścić 24 sale lekcyjne i 8 sal przedszkolnych. Radny wskazuje, że bez zabezpieczenia finansowego i rozpoczęcia przetargu na projektowanie oraz budowę nowego obiektu, problem szkoły będzie się pogłębiać.

Godz. 12.20 – głos zabierają rodzice uczniów. Rodzice alarmują, że placówka jest przepełniona. W szkole funkcjonuje ponad 40 oddziałów, a dostępnych jest jedynie 20 klas, przez co dzieci muszą uczyć się na dwie zmiany. Jeśli liczba uczniów wzrośnie, będzie konieczne wprowadzenie trzeciej zmiany, co może skutkować kończeniem lekcji o godzinie 18 lub 19. Dodatkowo, rodzice zwracają uwagę na trudne warunki panujące w szkole – dzieci z klas 1-3 nie wychodzą na korytarze z powodu braku miejsca, w stołówce panuje ogromny ścisk, a nauczyciele muszą kończyć lekcje wcześniej, aby uczniowie nie stali zbyt długo w kolejkach. Na salach gimnastycznych sytuacja jest równie trudna, ponieważ na jednej małej sali, o powierzchni 70 m², ćwiczy jednocześnie nawet 60-70 dzieci. Radny Michał Starobrat mówi, że pod petycją do prezydenta Krakowa podpisało się ponad tysiąc osób.

Godz. 12.40 – Radny Łukasz Gibała (klub Kraków dla Mieszkańców) mówi, że w pełni popiera postulaty rodziców. Z kolei radny Grzegorz Stawowy (klub Koalicja Obywatelska) wskazuje, że szkoły nie da się rozbudować, ponieważ nie ma tam miejsca. Jednocześnie wskazuje, że radny Gibała nic nie zrobił w temacie problemów uczniów i szkoły w ostatnich latach. Zdaniem radnego, trzeba zbudować nową szkołę w pobliżu. Z tym stwierdzeniem nie zgodził się Michał Starobrat: „W naszym rezolucji wyraźnie wskazujemy, że chcemy budowy nowego budynku szkoły obok już istniejącej” – podkreślił Starobrat. Dodał, że „Stawowy, jako przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego, powinien to wiedzieć. Proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd. Szkołę da się tam wybudować.” Radna Agnieszka Pogoda-Tota (klub Koalicja Obywatelska) mówi, że w tym rejonie miasta powinny powstać nie jedna, ale dwie szkoły. Wkrótce będzie tam mieszkać 10 tysięcy nowych mieszkańców, a nie ma nawet żadnego żłobka. Trzeba to zmienić. Łukasz Maślona i Michał Drewnicki zwracają uwagę na to, że deweloperzy, którzy budują tam swoje inwestycje, powinni partycypować w kosztach budowy szkoły.

Godz. 13.15 – Radny Grzegorz Stawowy zgłasza poprawkę do rezolucji. Poprawka zawiera m.in. postulat wykupienia działki pod budowę szkoły od syndyka firmy Leopard.

Godz. 13.20 – zakończyła się dyskusja nad rezolucją w sprawie szkoły podstawowej na osiedlu Kliny. Radni zapoznają się ze zmianami w budżecie Miasta Krakowa na rok 2024 (dot. zwiększenia planu dochodów i wydatków).

Godz. 13.35 – radni zapoznają się z projektem uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa.

Godz. 13.50 – radni zapoznają się z uchwałą o przekazaniu 2,5 mln złotych na pomoc dla gmin zalanych przez powódź. Po 500 tys. złotych otrzymają: Kłodzko, Nysa, Głuchołazy, Stronie Śląskie i Lądek Zdrój. Po zatwierdzeniu przez radnych uchwały w tej sprawie, Kraków podpisze umowy z wymienionymi gminami – mówi sekretarz miasta Antoni Fryczek. 

Godz. 14.00 – trwa przedstawienie projektu uchwały dotyczącej odstąpienia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Bulwary Wisły II”.  Prace nad tym planem były prowadzone od 2016 roku, a celem było określenie zasad ochrony dziedzictwa miejskiego w obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwłaszcza w zakresie ochrony krajobrazu, sylwetki Wzgórza Wawelskiego, Bulwarów Wiślanych oraz wartości przyrodniczych doliny Wisły. Projekt budowlany na lewym brzegu Wisły jest już na zaawansowanym etapie, a projekt dla prawego brzegu został wstrzymany z powodu zbyt restrykcyjnych wymagań dotyczących powierzchni biologicznie czynnej, co uniemożliwia realizację bezpiecznych i normatywnych ścieżek pieszych oraz rowerowych. W związku z tym, zdecydowano o odstąpieniu od dalszych prac nad planem „Bulwary Wisły II”, co zachowuje w mocy obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Bulwary Wisły” z 2013 roku​.

Godz. 14.20 – Dyrektor ZZM Łukasz Pawlik mówi o planach rewitalizacji bulwarów wiślanych.

Godz. 14.35 – Radni zapoznają się z projektem uchwały, który zakłada nadanie imienia Biskupa Tadeusza Pieronka skwerowi znajdującemu się niedaleko Wawelu. Chodzi o działkę przy skrzyżowaniu ulic: Droga do Zamku, św. Idziego i Grodzkiej. Z wnioskiem o nazwanie bezimiennego skweru, zlokalizowanego na terenie Dzielnicy I Stare Miasto, imieniem Biskupa Tadeusza Pieronka wystąpili Senator Bogdan Klich oraz Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Aleksandra Owca (klub Kraków dla Mieszkańców) zwraca uwagę, że biskup Pieronek „pogłębiał” rozłamy w społeczeństwie. Radna przytacza wypowiedzi biskupa, np. o osobach homoseksualnych. „Nie ma miejsca w Krakowie dla osób, które pogłębiały podziały. Nie zgadzam się, aby w naszym mieście upamiętniona została pogarda i nienawiść. Moim zdaniem biskup Pieronek zasłużył sobie na taką opinię” – powiedziała radna. Joanna Hańderek (klub Nowa Lewica) powiedziała: „Jako feministka bolą mnie niektóre słowa biskupa. Uważam, że powinniśmy szanować przestrzeń publiczną. Zagłosuję na nie”. Również Łukasz Maślona mówi, że zagłosuje na „nie”. Podobnie wypowiadają się Alicja Szczepańska (klub Koalicja Obywatelska) oraz Tomasz Leśniak (klub Nowa Lewica).

Godz. 15.20 – Radni zajmują się projektem uchwały w sprawie nadania nazwy ul. Waniliowa dla bezimiennej drogi położonej w Dzielnicy IV Prądnik.

Godz. 15.30 – radni zapoznają się z projektami uchwał Komisji Rewizyjnej. Głosują nad wprowadzeniem projektów uchwał w trybie nagłym pod obrady.

Godz. 15.55 – ogłoszono przerwę w obradach. 

Godz. 16.30 – wznowiono obrady.

Godz. 16.40 – trwa dyskusja nad projektem uchwały w sprawie mieszkańców Bronowic Małych, odnosząca się do sprzeciwu wobec planowanego połączenia komunikacyjnego nowego osiedla „Mieszkaj w Mieście” z układem drogowym dawnej wsi Bronowice. Propozycja ta została przedstawiona przez firmę Henniger Investment S.A. w ramach wniosku o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia”. – Planowane połączenie drogowe zwiększy ruch samochodowy w już przeciążonym układzie drogowym Bronowic Małych, co może mieć negatywne skutki dla lokalnej społeczności. Sprzeciwiamy się połączeniu ulicy Katowickiej (będącej ślepą ulicą od strony wschodniej) z nowymi drogami osiedlowymi oraz z innymi pobliskimi ulicami, takimi jak Groszkowa, Narcyzowa i Zielony Most. Takie połączenia doprowadzą do przeciążenia tych ulic, co z kolei może sparaliżować ruch w okolicy — mówi jedna z autorek petycji.

Godz. 17.15  – głosowanie w bloku głosowań.

Godz. 17.30 – zakończenie obrad.

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie