Sesja Rady Miasta Krakowa. Relacja na żywo tylko w KRKNews.pl

O godz. 10 rozpocznie się sesja Rady Miasta. Podczas sesji radni zajmą się m.in. wpływem północnej obwodnica Krakowa na ruch w mieście, mieszkaniami dla seniorów, wsparciem przedszkoli i podwyżkami opłat. Przed nami sesja Rady Miasta. Obrady można śledzić online.

Godz. 10.10 – rozpoczynają się obrady, które prowadzi Łukasz Maślona.

Godz. 10.20 – radni zgłaszają ustne interpelacje. Radna Anna Bałdyga (Klub Koalicja Obywatelska) interweniuje w sprawie wakacyjnych remontów w szkołach i przedszkolach. Pyta również o problemy z rekrutacją do placówek oświatowych na terenie Krakowa. Radna Renata Kucharska (Klub Prawo i Sprawiedliwość) zwraca uwagę na problemy z infrastrukturą rowerową na terenie Dzielnicy XVII. Radny Rafał Zawiślak (Klub Kraków dla Mieszkańców) pyta o niezrealizowane projekty w Budżecie Obywatelskim z lat ubiegłych. Radny Rafał Nowak (Klub Kraków dla Mieszkańców) pyta o termin rozpoczęcia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla ulicy Galicyjskiej.

Godz. 10.35 – Radny Grzegorz Stawowy (Klub Koalicja Obywatelska) pyta o przebudowane drogi wzdłuż północnej obwodnicy Krakowa. Zauważa, że wyremontowane odcinki są na innym poziomie niż starsze fragmenty.

Godz. 10.40 – Radni zapoznają się z projektami uchwał dotyczącymi zmian w Budżecie Miasta na rok 2024 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej obejmują m.in  przesunięcia środków na inwestycje infrastrukturalne, w tym modernizację oświetlenia ulicznego, remonty ulic i chodników oraz utrzymanie obiektów publicznych i ścieżek rowerowych. Zmiany w budżecie na 2024 rok przewidują zwiększenie dochodów o 3,03 mln zł, pochodzących ze sprzedaży składników majątkowych i odszkodowań. Kwota ta zostanie przeznaczona na remonty przedszkoli i wypłaty odszkodowań drogowych. W budżecie ujęto też przesunięcia środków na koszty bieżące, takie jak opłaty za oświetlenie uliczne, oraz na lokalne inicjatywy kulturalne, w tym „Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Wadowie”. Część funduszy skierowano na zakup gruntów, mający na celu powiększenie terenów zielonych miasta.

Godz. 11.05 – wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik prezentuje informację ws. organizacji ruchu, dróg dojazdowych oraz węzłów komunikacyjnych w związku z planowanym otwarciem Północnej Obwodnicy Krakowa oraz S7. Podkreślił, że kluczowe analizy są prowadzone we współpracy z Politechniką Krakowską, a efekty warsztatów transportowych zorganizowanych przez uczelnię będą dostępne pod koniec listopada. Kracik zaznaczył również, że miasto pozostaje w kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie koncepcji dodatkowego pasa ruchu na odcinku węzła Kraków Południe oraz innych elementów projektu, jednak te szczegóły wciąż wymagają doprecyzowania.

Przedstawiciele Biura Inżynierii Ruchu, dyrektor Mikołajczyk, zwrócił uwagę na spodziewane korzyści wynikające z otwarcia obwodnicy, która odciąży ruch w mieście. Zaznaczył jednak, że pełne otwarcie S52 planowane jest dopiero na koniec roku, co może powodować przejściowe utrudnienia w północnych dzielnicach, szczególnie w Nowej Hucie. Węzeł Jajowice początkowo będzie dostępny tylko w kierunku Warszawy, co ograniczy przepustowość. Mikołajczyk poinformował również o planach związanych z umieszczeniem drogowskazów kierujących ruch tranzytowy na obwodnicę, aby zminimalizować ruch w centrum Krakowa. Na przyszłość rozważane jest także wprowadzenie buspasów po zakończeniu całego ringu komunikacyjnego.

Godz. 11.30 – Radny Michał Drewnicki ( klub Prawo i Sprawiedliwość) zaapelował do władz Krakowa o poważne podejście do tematu. Zwrócił uwagę na brak informacji dotyczących skutków otwarcia obwodnicy i drogi S7, szczególnie w kwestii nadmiarowego ruchu oraz planów na wzmocnienie komunikacji miejskiej. „Spodziewałem się pełnej informacji o węzłach, systemie drogowym i inwestycjach, a otrzymaliśmy praktycznie nic. Jestem przerażony, że po 7 latach słyszymy tylko o warsztatach ze studentami na Politechnice” – podsumował radny. Michał Starobrat (Klub Kraków dla Mieszkańców) zauważa, że otwarcie północnej obwodnicy nie rozwiąże problemu południowej obwodnicy miasta, która nadal nie jest rozbudowywana. Włodzimierz Pietrus (Klub Prawo i Sprawiedliwość) ostrzega, że brak przebudowy ulicy Okulickiego może zablokować Nową Hutę – Obecnie dzielnica stoi w korkach, ponieważ zlikwidowano drugi pas na ulicach Mikołajczyka i Andresa. Może warto udrożnić te ulice?

Godz. 12.07 – Ponownie głos zabiera Stanisław Kracik, który stwierdza, że nie podejmie się odpowiedzi na większość pytań. Zauważa, że część problemów, które poruszali radni, to „stan zastany”. „Nie podejmę się oceny działań poprzedników” – dodał. Stwierdza, że problemem budowy nowych parkingów przesiadkowych i węzłów komunikacyjnych są pieniądze.

Godz. 12.25 – kolejny punkt obrad. Wiceprezydent Stanisław Kracik przedstawia informacje w sprawie sytuacji organizacyjno-finansowej w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Wiceprezydent mówi o ponad 100 mln złotych zobowiązań szpitala. – Odbyłem spotkanie ze związkowcami, którzy poinformowali mnie, że do tej pory byli informowani, że sprawy w szpitalu idą w dobrym kierunku. Tymczasem lista wierzycieli rośnie. Obecnie w szpitalu działa 108 komorników – dodaje wiceprezydent. Tę informację prostuje przedstawiciel magistratu, który mówi, że liczba 108 komorników to stan na koniec września – obecnie wynosi już 138 komorników. Wiceprezydent Kracik mówi, że aktualnie w szpitalu trwa zarówno kontrola Wydziału Kontroli UMK, jak i audyt Wydziału Audytu UMK. „Powinny one zakończyć się mniej więcej około 20 listopada. Wyniki tego audytu i kontroli dadzą odpowiedz, czy działania, które szpital obecnie wdraża, są adekwatne do jego aktualnej sytuacji.

Godz. 12.55 – Radna Aleksandra Owca (klub Kraków dla Mieszkańców) zwraca uwagę na sytuację związaną z lodowiskiem na terenie szpitala. „Tam są niestety bardzo duże korki, i często karetki w nich utkną. Sama byłam świadkiem, jak karetka utknęła w korku” – mówi radna. Głos zabiera radna Alicja Szczepańska (Klub Koalicja Obywatelska), która pyta, czy w szpitalu nie dochodziło do fałszowania danych dotyczących zadłużenia placówki.
Radna Małgorzata Kot (Klub Prawo i Sprawiedliwość) odczytuje oświadczenie byłej dyrektor Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza, dr Renaty Godyń-Swędzioł. W oświadczeniu była dyrektor odpiera zarzuty miejskich urzędników. „Przez 22 lata szpital był wielokrotnie kontrolowany, m.in. przez urząd miasta – nie było żadnych zastrzeżeń” – czytamy w oświadczeniu. Wojciech Pietrus (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o projekt łącznicy kolejowej na osiedlu Żabiniec.

Godz. 13.40 – Wiceprezydent Kracik odpowiada na pytania radnych. Budowa lądowiska z punktu widzenia finansowego nie jest konieczna – mówi wiceprezydent. W zeszłym roku było tam tylko 40 lądowań, z czego 5 miało status emergency

Godz. 14:15 – prowadzący obrady ogłasza przerwę do godziny 15.

Godz. 15.00 – przerwa została przedłużona o 15 minut.

Godz. 15.15 – wznowiono obrady. Radni zajmują się projektem uchwały dotyczącym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kantorowice”. Zgłoszono trzy poprawki. Jak mówi przedstawiciel Urzędu Miasta, poprawki mogą przedłużyć procedowanie planu od pięciu do ośmiu miesięcy. Radna Renata Kucharska (klub Prawo i Sprawiedliwość) przedstawia postulaty mieszkańców.

Godz. 15.55 – kolejnym punktem obrad jest projekt uchwały przygotowany przez Klub Radnych „Kraków dla Mieszkańców”, dotyczący zwiększenia wysokości dotacji dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez podmioty inne niż Gmina Miejska Kraków. Celem uchwały jest zapewnienie tym placówkom wyższego wsparcia finansowego niż przewiduje ustawa o finansowaniu zadań oświatowych – mówi radna Eliza Dydyńska-Czesak (Klub Kraków dla Mieszkańców). Projekt uchwały zakłada, że publiczne przedszkola otrzymają 120% podstawowej kwoty dotacji na każdego pełnosprawnego ucznia. Prezydent Krakowa negatywnie ocenił projekt Klubu Radnych „Kraków dla Mieszkańców”. Przedstawicielka Urzędu Miasta wskazuje na zmiany demograficzne: „Szacujemy, że w przyszłym roku będzie o 1000 miejsc dla dzieci w przedszkolach mniej niż obecnie. O tyle więc będzie więcej wolnych miejsc.”

Godz. 16.30 – trwa dyskusja nad projektem uchwały. Bartłomiej Kocurek (Klub Koalicja Obywatelska) zauważa, że w projekcie nie ma żadnych wyliczeń, ile będzie kosztować wprowadzenie zmian. – To jest projekt zgłoszony tuż przed uchwaleniem budżetu. Dlaczego został zgłoszony tak późno? – pyta. Radny Michał Starobrat (Klub Kraków dla Mieszkańców) odpowiada, że nie ma jeszcze budżetu, więc trudno mówić o planowaniu wydatków i kosztach. Tomasz Leśniak (Klub Nowa Lewica) zauważa, że przyjęcie uchwały spowoduje zwalnianie nauczycieli w przedszkolach publicznych. Anna Bałdyga (Klub Koalicja Obywatelska) zauważa, że placówki prywatne miały wspierać placówki samorządowe – teraz jest tak, że w wielu miejscach samorządowe przedszkola są wręcz otoczone placówkami prywatnymi. – Rynek jest przegrzany – mówi radna. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się radny Rafał Zawiślak (Klub Kraków dla Mieszkańców). – Na Płaszowie w wakacje rodzice narzekali, że zbyt mało placówek jest czynnych w tym okresie. Więc trudno mówić, że rynek jest przegrzany – dodaje radny. „Teraz jest tak, że w Krakowie funkcjonuje kilka rodzajów przedszkoli: prywatne i samorządowe. Przyjęcie uchwały ułatwi wybór rodzicom– mówi radny Łukasz Gibała (Klub Kraków dla Mieszkańców). 

Godz. 17.25 – głos w dyskusji zabiera przedstawiciel stowarzyszenia przedszkoli prywatnych. – Prawie 10 tysięcy dzieci uczęszcza do naszych przedszkoli. Założenie przedszkola zajmuje od pół roku do roku. Działamy na warunkach komercyjnych, w przeciwieństwie do przedszkoli samorządowych, dlatego zwiększenie dotacji miejskiej pozwoli wyrównać szanse – mówi.

Godz. 18.00 – Włodzimierz Pietrus (klub Prawo i Sprawiedliwość) zgłasza wniosek formalny, aby projekt uchwały procedować w dwóch czytaniach. Zgadza sie z nim Łukasz Maślona ( klub Kraków dla Mieszkańców). Maciej Żmuda (klub Koalicja Obywatelska) zwraca uwagę, że radnemu Maślonie pomyliła się subwencja oświatowa z dotacją. „Dziękuję za zwrócenie uwagi” – odpowiedział radny Masona.

Godz. 18.30 – głos zabiera wiceprezydent Krakowa Maria Klaman. Dziękuje rodzicom oraz przedstawicielom przedszkoli za udział w obradach. „Najważniejsze jest, żeby w trakcie prac nad budżetem wziąć pod uwagę całą krakowską edukację. Tym będziemy się kierować razem z prezydentem miasta w trakcie prac nad budżetem” – stwierdza. Dodaje, że prezydent musiał zaopiniować negatywnie projekt uchwały, ponieważ jest on niezgodny z ustawą o finansach oświatowych.

Godz. 18.39 – po kilku godzinach kończy się dyskusja nad projektem uchwały w sprawie dotacji dla przedszkoli niesamorządowych.

Godz. 18.40 – Kolejny punkt obrad. Radni zapoznają się z projektami uchwał w sprawie nadania nowych statutów dla Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza oraz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Statuty te dostosowują funkcjonowanie obu placówek do aktualnych przepisów, reorganizując ich strukturę i zarządzanie. Umożliwiają one także prowadzenie działalności odpłatnej w zakresie świadczeń niefinansowanych ze środków publicznych oraz współpracę z instytucjami naukowymi i badawczymi.

Godz. 19:00 – radni zapoznają się z projektem uchwały dotyczącym uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Ulica Niebieska – Cmentarz”. Do projektu została zgłoszona ponad 100 uwag. 

Godz. 19.15 – radni przystępują do drugiego czytania projektu uchwały dotyczącej ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu oraz kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od jego usunięcia. Projekt określa stawki na rok 2025 dla różnych typów pojazdów, w tym rowerów, motorowerów, samochodów oraz pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Godz. 19.18 – Kolejny punkt obrad. Radni zapoznają się z projektami uchwał w sprawie zaliczenia do dróg publicznych kategorii gminnej oraz ustalenia przebiegu dla następujących dróg: ul. Generała Stanisława Sosabowskiego, drogi łączącej ul. Siewną z ul. Bociana, ul. Białoruskiej, drogi od al. 29 Listopada w kierunku wschodnim, a następnie południowym do końca działki nr 132/34 (obręb 28, Krowodrza), drogi od ul. Włodzimierza Tetmajera w kierunku północno-wschodnim do końca działki nr 89/4 (obręb 40, Krowodrza), drogi łączącej ul. Papierni Prądnickich z ul. Bociana, drogi od ul. Galicyjskiej w kierunku zachodnim do końca działki nr 216/315 (obręb 54, Nowa Huta).

Godz. 19.30 – Łukasz Franek, Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego, przedstawia projekt uchwały dotyczącej ustalenia wysokości opłat za korzystanie z miejskiej długoterminowej wypożyczalni rowerów LajkBike. „Nowe stawki przewidują miesięczne abonamenty na rowery standardowe oraz elektryczne z limitem kilometrów i bez limitu. Uchwała umożliwia również wielomiesięczny wynajem rowerów – maksymalnie do 6 miesięcy – mówi dyrektor ZTP. 

Godz. 19.35 – Pierwsze czytanie projektu uchwały dotyczącej honorowania w środkach Komunikacji Miejskiej w Krakowie biletów parkingowych wydawanych na parkingach miejskich. 

Godz. 19.43 – Pierwsze czytanie projektu uchwały dotyczącej ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2025 rok. Projekt przewiduje wyższe opodatkowanie dla pojazdów o większym wpływie na środowisko, podczas gdy pojazdy spełniające normy EURO 5 i EURO 6, zasilane gazem ziemnym lub hybrydowe będą podlegały niższym stawkom​(0370).

Godz. 19.50 – radni przystępują do pierwszego czytania projektu uchwały dotyczącej ustalenia stawek podatku od nieruchomości na 2025 rok. Projekt przewiduje wzrost stawek podatku, które obejmują grunty, budynki mieszkalne oraz budowle związane z działalnością gospodarczą. Proponowane zmiany zwiększą dochody miasta o około 17 mln złotych.

Godz. 20.00 – Radna Aleksandra Owca (Klub Kraków dla Mieszkańców) przedstawia projekt uchwały dotyczącej kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie pilotażowego programu budowy mieszkań dla seniorów. „Projekt zakłada stworzenie mieszkań na wynajem, dostosowanych do potrzeb osób starszych, z naciskiem na eliminację barier architektonicznych i zapewnienie przestrzeni wspólnych. Program uwzględnia także analizę istniejących zasobów mieszkaniowych pod kątem ich przystosowania dla seniorów oraz propozycję, by w nowych inwestycjach miejskich część mieszkań przeznaczyć właśnie dla tej grupy społecznej” – tłumaczy radna. „Projekt ma pozytywną opinię Prezydenta Krakowa” – podkreśla Aleksandra Owca.

Godz. 20.20 – Radny Jakub Kosek (Klub Koalicja Obywatelska)  przedstawia projekt uchwały oznaczony  dotyczący zgłoszeń kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty w wyborach uzupełniających na kadencję 2024-2027.

Godz. 21.00 – radni przystępują do głosowania nad projektami uchwał omawianymi podczas dzisiejszej sesji.(Szczegółowe wyniki głosowań znajdują się tutaj).

Godz. 21.20 – zamkniecie sesji. 

Wyniki głosowań oraz podsumowanie sesji znajdziecie na stronie www.bip.krakow.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie