Trwa sesja Rady Miasta Krakowa. Relacja na żywo tylko w KRKNews.pl

Wsparcie drobnej przedsiębiorczości w Nowej Hucie, zmiana nazwy ulicy, decyzje dotyczące podatków i planowania przestrzennego, działania na rzecz zrównoważonego transportu oraz przyjęcie Programu „Otwarty Kraków” na lata 2024–2028 – tym m.in. będą zajmować się radni na dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa. Obrady można śledzić online.

Godz. 10.10 – rozpoczęły się obrady Rady Miasta Krakowa, prowadzone przez Wiceprzewodniczącą Iwonę Chamielec.

Godz. 10.15 – radni uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych w tym tygodniu: bramkarza Wisły, Artura Sarnata, oraz prof. Józefa Lipca, zasłużonego dla Małopolski filozofa, harcmistrza i działacza sportowego.

Godz. 10.20 –  radni zgłaszają interpelacje. Grzegorz Garoliński (klub Koalicja Obywatelska) pyta o organizację corocznej świątecznej akcji „Karp dla mieszkańców Krakowa”. Edyta Nowak (klub Koalicja Obywatelska) interpeluje w sprawie zatrudnienia pracowników w Szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Maciej Michałowski (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o podwyżki dla pracowników Urzędu Miasta Krakowa.

Godz. 10.30 – radny Edward Porębski (klub Prawo i Sprawiedliwość) interpeluje w sprawie problemów z nagłośnieniem w salach podczas komisji miejskich. Joanna Hańderek (klub Nowa Lewica) pyta o przetarg na postój dorożek na Rynku Głównym. Agnieszka Pogoda-Tota (klub Koalicja Obywatelska) interpeluje w sprawie problemów z dzikami w Krakowie. Aleksandra Owca (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta urząd o problemy z niezrealizowanymi kursami autobusów miejskich.

Godz. 10.45Marek Sobieraj (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta o plany magistratu dotyczące budowy lecznicy dla dzikich zwierząt.

Godz. 10.50 –  radni zapoznają się z informacją dotyczącą działań wspierających drobną przedsiębiorczość na obszarze Parku Kulturowego „Nowa Huta”, planowanych zmian w uchwale krajobrazowej oraz przedstawienie harmonogramu remontów i rekonstrukcji nowohuckich neonów . – Miasto Kraków podejmuje szereg inicjatyw wspierających przedsiębiorców w tej części miasta, zarówno w zakresie polityki czynszowej, jak i poprzez tworzenie sprzyjających warunków do prowadzenia działalności gospodarczej – mówi przedstawiciel urzedu miasta. Jak dodaje, „miasto udzielając wsparcia wynajmującym lokale użytkowe, jest zobowiązane stosować te same reguły wobec wszystkich najemców i nie może naruszać zasad konkurencji”. 

Godz. 11.15  – radni zapoznali się z informacjami Zarządu Budynków Komunalnych dotyczącymi neonów na terenie Nowej Huty. W tym roku  wprowadzono zmiany w regulacjach dotyczących Parku Kulturowego „Nowa Huta”. Zmiany te uwzględniają m.in. rekonstrukcję historycznych neonów, możliwość umieszczania nowych neonów powyżej parteru oraz na dachach budynków, a także doprecyzowanie zasad dotyczących sytuowania szyldów. ZBK przedstawia również stan prac przy rekonstrukcji historycznych neonów. 

Godz. 11:30 –  rozpoczyna się dyskusja. Radna Eliza Dydyńska-Czesak (klub Kraków dla Mieszkańców) porusza temat problemów właścicieli lokali na terenie Nowej Huty. Proponuje, aby lokal handlowy po dawnym sklepie „Jubilatka” udostępnić na działalność, w tym również kulturalną. Renata Kucharska (klub Prawo i Sprawiedliwość) zwraca uwagę na problemy lokali znajdujących się w piwnicach.

Godz. 12.02 – ogłoszono 40-minutową przerwę. 

Godz. 12.45 – przerwa została przedłużona do godziny 13.10 

Godz. 13.15 – wracamy na salę obrad. Sesję poprowadzi wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Godz. 13.20 – radni zapoznają się z projektem uchwały dotyczącej zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2024. Zmiany te obejmują zwiększenie planu dochodów i wydatków oraz przesunięcia środków pomiędzy różnymi działami budżetu. Kluczowe modyfikacje to m.in. przeznaczenie dodatkowych środków na zakup tablic rejestracyjnych, pomocy dydaktycznych i żywności dla przedszkoli, a także przesunięcia wydatków inwestycyjnych na bieżące, związane z modyfikacjami harmonogramów realizacji projektów. Ponadto uchwała uwzględnia korekty w planie dochodów i wydatków związanych z zarządzaniem zielenią miejską, wsparciem dla domów pomocy społecznej oraz konserwacją infrastruktury miejskiej. Radny Michał Starobrat (klub Kraków dla Mieszkańców) pyta o zbyt wysokie – jego zdaniem – założenie wpływów do budżetu Krakowa.

Godz. 13.35 – Radni zapoznają się z kilkoma projektami uchwał dotyczącymi zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2024. Omawiane dokumenty dotyczą m.in. zmniejszenia i zwiększenia planów dochodów oraz wydatków w różnych działach budżetowych, w tym takich jak transport, oświata, pomoc społeczna, kultura, czy zadania dzielnicowe. Projekty zostały przygotowane przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Godz. 13.48 – Radni  zapoznają się z projektem uchwały dotyczącym nadania nowego statutu Szpitalowi Miejskiemu Specjalistycznemu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Zgłoszono dwie poprawki, które referuje radna Edyta Nowak (klub Koalicja Obywatelska). Poprawki dotyczą m.in. wykreślenia ze statutu szpitala zapisu o możliwości prowadzenia usług hotelowych.

Godz. 14.03 – drugie czytanie projektu uchwały dotyczącej ustalenia wysokości opłat za korzystanie z miejskiej długoterminowej wypożyczalni rowerów LajkBike. W projekcie uchwały przewiduje się ustalenie nowych stawek za wypożyczanie rowerów, zarówno standardowych, jak i elektrycznych. Do projektu nie zgłoszono żadnych poprawek. 

Godz. 14.05 Piotr Trzepak, wicedyrektor Zarząd Dróg Miasta Krakowa  przedstawił radnym dwa projekty uchwał związane z zarządzaniem i finansowaniem infrastruktury mostowej w Krakowie oraz na granicy z gminą Niepołomice. Pierwszy projekt dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie finansowania remontu mostu nad Wisłą w ciągu ul. Brzeskiej (droga krajowa nr 75). Drugi projekt dotyczy przejęcia przez miasto Kraków zarządzania częścią mostu nad Wisłą, znajdującego się administracyjnie na terenie gminy Niepołomice. W porozumieniu określono warunki przejęcia, w tym zakres odpowiedzialności miasta Krakowa za utrzymanie tej części mostu oraz mechanizmy przekazywania i rozliczania środków finansowych przez GDDKiA.

Godz. 14.15 –  radni zapoznają się z projektem uchwały dotyczącej programu „Otwarty Kraków” na lata 2024–2028. „Program powstał dzięki współpracy z organizacjami społecznymi, konsultacjom społecznym i diagnozom sytuacji migrantów w Krakowie. Jego realizacja zakłada elastyczne działania, wspierające wspólnoty lokalne, bez dodatkowych obciążeń dla budżetu miasta” – mówi Mateusz Płoskonka, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia

Godz. 14.30 – radni zapoznają się z projektami uchwał dotyczącymi zgody na udzielenie bonifikat od opłat rocznych i cen sprzedaży nieruchomości oraz lokali mieszkalnych w Krakowie, w tym dla Domu Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II. Obejmują także odstąpienie od żądania zwrotu części zwaloryzowanych kwot bonifikat związanych z nieruchomościami gruntowymi i lokalami mieszkalnymi.

Godz. 14.45 – radna Agnieszka Łętocha ( klub Koalicja Obywatelska) przedstawia projekt   rezolucji  dotyczy zmian w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. „Jego celem jest poprawa skuteczności egzekwowania prawa w zakresie sprzedaży i spożywania alkoholu, co ma przyczynić się do ograniczenia problemów społecznych związanych z jego nadużywaniem” – wyjaśnia radna. Jak dodaje,  „w ramach działań zmierzających do zmniejszenia dostępności alkoholu postulowana jest również podwyżka opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż, a także zwiększenie kosztów sprzedaży tzw. „małpek”. Radna Renata Kucharska (klub Prawo i Sprawiedliwość) pyta, czy zapisy w projekcie rezolucji dopuszczają możliwość odebrania koncesji w przypadku zakłócania ciszy lub porządku.

Godz. 15.01 – Ogłoszono przerwę do godziny 16.

Godz. 16.03 – wznowienie obrad. Radny Włodzimierz Pietrus ( klub Prawo i Sprawiedliwość)  przedstawia projekt uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na przyznanie wyższych dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz innych form wychowania przedszkolnego. Projekt uchwały obejmuje placówki prowadzone na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne i prawne.  „Dotacje mają obowiązywać w latach 2025–2028 i przewidują zwiększenie wsparcia finansowego w stosunku do kwot określonych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.  To  zapewnieni stabilności finansowej placówek – mówi radny Pietrus. Radny podkreślił również znaczenie wysokiego poziomu edukacji i opieki w placówkach nie samorządowych. Grzegorz Stawowy (Klub Koalicja Obywatelska) zwraca uwagę na malejącą liczbę dzieci w przedszkolach, zarówno samorządowych, jak i prywatnych. Radny Mariusz Kękuś (Klub Prawo i Sprawiedliwość) apeluje o przyjęcie uchwały. Bartłomiej Kocurek (klub Koalicja Obywatelska) zwraca uwagę, że dwa tygodnie temu radni procedowali podobny projekt, który został odrzucony – zauważa radny.

Godz. 16.37 – radni odrzucili wniosek o rozpatrzenie projektu uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na przyznanie wyższych dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz innych form wychowania przedszkolnego w dwóch czytaniach.

Godz. 16.43 – Rozpoczynają się głosowania.

Godz. 16.58 – Ogłoszono przerwę do godziny 17.30

Godz. 17.30 – Prowadząca obrady Iwona Chamielec wznawia sesję. Radni kontynuują głosowania.

Godz. 17.50 – oświadczenie i komunikaty. Koniec sesji 

Wyniki głosowań oraz podsumowanie sesji znajdziecie na stronie www.bip.krakow.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie