Silny wiatr w Krakowie. Straż pożarna interweniowała 34 razy

Noc z 23 na 24 listopada nie należała do spokojnych. W Małopolsce straż pożarna musiała interweniować  92 razy. Największe zgłoszeń strażacy odebrali w Krakowie. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło powalonych drzew i połamanych gałęzi.

Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem w Małopolsce obowiązywało od czwartkowego popołudnia. Podmuchy osiągały prędkość nawet do 80 km/h. W południowych powiatach regionu – w tym nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim i gorlickim – wiatr osiągnął w porywach 95 km/h.

Najwięcej razy do akcji strażacy wyjeżdżali w Krakowie – 34 razy. W  Wadowicach – 12 razy W Zakopanem i Chrzanowie służby interweniowały 6 razy, w Nowym Sączy – 5, Olkuszu – 3, i po dwa razy w Suchej Beskidzkiej oraz Myślenicach. Pojedyncze akcje odnotowano też w Tarnowie, Limanowej, Brzesku, Bochni i Dąbrowie.

W Krakowie najwięcej zgłoszeń dotyczyło powalonych drzew i połamanych gałęzi, które leżały na drogach i chodnikach, co uniemożliwiało przemieszczanie się zarówno samochodów, jak i pieszych.  W mieście służby nie odnotowały żadnych zerwanych ani uszkodzonych dachów. Ubiegłej nocy, w związku z silnym wiatrem nikt nie został poszkodowany.

Jak informuje  Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie  wszystkie gałęzie i powalane drzewa  zostały usunięte. 

Z kolei w całym kraju strażacy odnotowali 1920 zgłoszeń, z czego 25 to uszkodzenia budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Jak PAP przekazała Komenda Główna PSP – najwięcej razy strażacy wyjeżdżali w województwach: wielkopolskim – 333, mazowieckim – 290, zachodniopomorskim – 230, kujawsko-pomorskim -151, dolnośląskim – 138, śląskim – 128, pomorskim – 102.

Odnotowano 25 uszkodzeń w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w województwach: wielkopolskim – 5 i śląskim – 5 oraz kujawsko-pomorskim – 3.

Ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze do 95 km/h obowiązywało na wybrzeżu oraz na południu kraju, na terenie województw śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia z wiatrem o sile do 85 km/h obowiązywało w pozostałej części kraju.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie