Skarbonka z Rynku Głównego zmieniła miejsce

Punkt orientacyjny, przy którym umawiali się studenci i turyści, zmieniło swoje położenie.  Skarbonka Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa opuściła dziś na wózku widłowym swoje stałe miejsce na krakowskim Rynku Głównym. Wszystko w związku z budową na płycie Rynku areny Igrzysk Europejskich

Skarbonka musiała opuścić swoje dotychczasowe miejsce w związku z rozpoczęciem przygotowań do budowy boisk i trybun na potrzeby rozegrania zawodów zbliżających się Igrzysk Europejskich. Płyta Rynku  trakcie Igrzysk zamieni się  bowiem w arenę zmagań najlepszych specjalistów od teqballa i padla. Na czas zawodów skarbonka została przeniesiona w okolice płyty upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki. . 

Po raz pierwszy skarbonka została ustawiona na Rynku Głównym 18 grudnia 1978 roku, w dniu powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jej projektantem jest krakowski architekt Jacek Piórecki. Pieniądze zebrane w ten sposób wspierają odnowę krakowskich zabytków prowadzoną przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W poprzednich latach  ze skarbony z Rynku Głównego uzyskiwano średnio około 60 tys. złotych . Skarbonką opiekuje się Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie