Skawina ma dość smrodu. W niedzielę manifestacja przeciwko Valeo

Mieszkańcy Skawiny i aktywiści Skawińskiego Alarmu Smogowego mówią dość uciążliwemu smrodowi emitowanemu z zakładów Valeo. Swój sprzeciw wyrażą w zaplanowanej na niedzielę manifestacji.

– Nasze płuca to nie kolejne chłodnice. Mamy dość. Wychodzimy na ulice! – tak niedzielny protest zapowiada na swoim facebookowym profilu Skawiński Alarm Smogowy.

Sprawę uciążliwego zapachu wydobywającego się z zakładu wielokrotnie poruszaliśmy na łamach KRKnews.pl. Mieszkańcy Skawiny oskarżają Valeo o zatruwanie powietrza i lekceważenie zawartego porozumienia.

Lekceważenie

– Punktem zapalnym jest brak realizacji zapisów ubiegłorocznego porozumienia między zakładem Valeo Autosystemy Sp. z o.o. a władzami Miasta i Gminy, w którym kierownictwo zakładu zobligowało się do działań mających na celu eliminację uciążliwego smrodu i zanieczyszczeń, które spowijają miasto – tłumaczą przedstawiciele SAS.

Przypomnijmy, decyzją burmistrza Skawiny – Norberta Rzepisko, logotypy firmy Valeo zostały usunięte z przestrzeni publicznej zarządzanej przez samorząd, burmistrz zaapelował również do organizacji pozarządowych o nie podejmowani współpracy z uciążliwym zakładem.

Żądają poprawy

Skawiński Alarm Smogowy podkreśla, że protestujący mieszkańcy nie domagają się zamknięcia uciążliwego zakładu, a uszczelnienia produkcji.

– Chodzi o natychmiastową hermetyzację lub zatrzymanie uciążliwej części produkcji, do czasu rozwiązania problemu i umożliwienie i wykonanie stałego monitoringu zanieczyszczeń powietrza emitowanych z kominów zakładu i w halach produkcyjnych, zgodnie z rekomendacjami rady naukowej działającej przy burmistrzu, badającej wpływ wysoce uciążliwych zakładów w Skawinie na zdrowie mieszkańców – przekonują.

Manifestanci wyruszą o godz. 14.00 ze skawińskich Błoń i przejdą przez park, Rynek i dalej ulicą Krakowską pod bramy Valeo.

Najnowsze

Co w Krakowie