Skażenie wody pod Krakowem. Nie można się w niej nawet kąpać

Mieszkańcy kilku miejscowości w podkrakowskiej gminie Iwanowice nie mogą korzystać z wody dostarczanej im z wodociągu. Sanepid stwierdził skażenie tej wody bakteriami grupy Coli. Wody nie wolno używać do posiłków, mycia naczyń, mycia zębów, a nawet kąpieli.

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż w związku ze stwierdzonym skażeniem wody bakteriami grupy Coli, dostarczanej z wodociągu publicznego Lesieniec Grzegorzowice w gminie Iwanowice, powiat krakowski, zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości: Sieciechowice (poza ul. Wspólną oraz częścią ul. Ks. T. Banacha), Lesieniec, Zagaje, Grzegorzowice Wielkie, Grzegorzowice Małe, wydano decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi” – czytamy w komunikacie sanepidu.

Wodę do badania pobrano 19 października z wodociągu publicznego Lesieniec Grzegorzowice. Wyniki badań pokazały, że woda nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294) z uwagi na przekroczenia dopuszczalnej wartości parametru bakterii grupy Coli w ilości 41 NPL w 100 ml wody (wartość dopuszczalna 0 NPL w 100 ml wody).

Do zakażenia bakteriami grupy Coli dochodzi po wypiciu skażonej wody przez konsumenta, co prowadzi do wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych. W związku z powyższym:

  1. Woda nie może być spożywana ani używana do przygotowania posiłków.
  2. Woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych.
  3. Woda nie nadaje się do mycia zębów, przemywania otwartych zranień.
  4. Woda nie może być wykorzystywana do kąpieli.
    Wodę można wykorzystywać tylko do celów sanitarnych – spłukiwanie toalet, czynności porządkowych.

Przedsiębiorstwo Komunalne Nad Dłubnią Sp z o.o. ul. Jana Pawła II 3, Iwanowice Włościańskiej jako zarządzający wodociągiem publicznym Lesieniec – Grzegorzowice zostało zobowiązane do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę do spożycia oraz podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do wymogów ministerialnego rozporządzenia.

(krk)

Najnowsze

Co w Krakowie