Sklepy z Krakowa na liście rosyjskich firm z sankcjami w Polsce

 

Polskie władze wydały decyzje o sankcjach na 35 podmiotów gospodarczych z kapitałem rosyjskim i 15 biznesmenów z Rosji. Na liście znalazły się sklepy sieci Go Sport obecnie min. w centrum M1 i Galerii Kazimierz. Oprócz sieci Go Sport na liście znalazła się  krakowska firma Axioma DR IT sp zo.o., której beneficjentem jest objęty polskimi sankcjami Borys Nuraliew.

Na dzisiejszej  konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik ogłosił listę 50 podmiotów rosyjskich oligarchów, menadżerów i polskich firm z nimi powiązanych objętych polskimi sankcjami. Sankcje  już obowiązuje, gdyż w poniedziałek zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. Minister Wąsik dodał, że rozpatrywane są kolejne wnioski. – Na liście sankcyjnej opublikowanej dzisiaj jest 50 decyzji, zostały one wydane wczoraj. Wczoraj zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. A to oznacza, że od dzisiaj te sankcje obowiązują – zaznaczył minister.

 

Na liście sankcyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji znalazło się 15 osób oraz 35 podmiotów gospodarczych prowadzących interesy w Polsce . Wszystkie trafiły tam w wyniku wniosków złożonych przez polskie służby, a dokładnie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Lista nie jest zamknięta. Kolejne wnioski czekają już bowiem na rozpatrzenie przez ministra, a lista zapewne zostanie – przynajmniej o część z nich – rozszerzona . Potwierdził to minister Wąsik –  Są jeszcze następne, ale minister nie zdążył ich rozpatrzyć. Decyzje w tych sprawach mają być publikowane i dopisywane do listy sankcyjnej – powiedział Wąsik.

Minister Wąsik wyjaśnił, że są cztery rodzaje sankcji. Najdalej idące, to sankcje przewidziane rozporządzeniem unijnym, czyli pełne zamrożenie środków finansowych. – Ale ustawa daje też ministrowi możliwość zastosowania sankcji cząstkowych, czyli zakazu wykonywania praw akcji czy wypłaty dywidend. Zastosowaliśmy wobec czterech podmiotów, gdzie udział kapitału rosyjskiego jest mniejszościowy, te sankcje – przekazał wiceminister.

Minister |Wąsik ostrzegł, że za łamanie sankcji grozi kara 20 mln zł. Te kary ma nakładać Krajowa Administracja Skarbowa. Za łamanie czy próbę obchodzenia sankcji grozi odpowiedzialność wynikająca z przepisów karnych, nawet 3 lata więzienia.

W wykazie opublikowanych przez MSWiA wskazano następujące rodzaje sankcji:

– zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych,

– zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,

– zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych dwóch pierwszych punktach,

– wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

Dodatkowo 25 podmiotów gospodarczych  otrzymało dodatkowo zakaz startowania w zamówieniach publicznych.

 

(JS)

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie