Polityka

“Skończy się żonglowanie odpadami. Kontrola będzie na sygnał”

Sejm przyjął zmiany w ustawach dotyczących gospodarki odpadami. Zakładają one gwarancje finansowe dla podmiotów, które prowadzą składowiska – tak, by w razie nielegalnego porzucenia odpadów, znalazły się pieniądze na ich utylizację. Poza tym wysypiska mają być objęte monitoringiem. – Będzie też możliwość prowadzenia kontroli interwencyjnych, bez wcześniejszego uprzedzenia – mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch w porannej rozmowie Radia Kraków.

– Inspekcja będzie pracowała lepiej. Teraz jest kilku przedsiębiorców w różnych województwach, którzy wożą odpady i dzisiaj Inspekcja nie może tego wykryć. Dlatego najlepsza jest kontrola ordynowana z poziomu głównego inspektora. Teraz takie naruszanie przepisów będzie możliwe do wyłapania. Inspekcja będzie mogła zdobywać też dowody, będzie nowy sposób działania laboratoriów. Będą też kontrole interwencyjne, natychmiastowe. Do tej pory musiało być 7 dni uprzedzenia. W czasie kontroli wszystko było w porządku. Teraz kontrola będzie na sygnał i od razu naruszenia będą dokumentowane – mówiła Paluch.

– Inspekcja to instytucja, która się kształtowała na początku lat 90. Ona jest nieadekwatna do dzisiejszych wyzwań. Kilkanaście lat temu miała 100 procedur, teraz jest ich 300. System jest niewydolny. Większość naruszeń to godziny nocne, dni świąteczne. Teraz ustawą zajmie się Senat. Przed wakacjami rozpoznamy poprawki Senatu. Potem przepisy będą działać – stwierdziła.

Cała rozmowa tutaj.

(źródło: Radio Kraków)

fot. Pixabay