SKOZK rozdzielił pieniądze na krakowskie zabytki. Długa i ciekawa lista

Społeczny Komitet Odnowy Zbytków Krakowa zatwierdził listę 128 zadań, które będą finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków Krakowa. Wśród obiektów, których renowacja zdobędzie wpierana w tym roku, są najbardziej znane zabytki, kościoły, kamienice, forty i grobowce.

Listę otwiera oczywiście Wawel. W grupie obiektów użyteczności publicznej są także budynki Uniwersytetu papieskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej i Polskiej Akademii Umiejętności, kościół św. Piotra i Pawła, Muzeum Książąt Czartoryskich. SKOZ przyznał dotację na remont „Kossakówki”, gdzie miasto planuje stworzyć nowe muzeum.

Wśród fortów z dotacją SKOZ są m.in. Kleparz, Borek, Kościuszko, Swoszowice, Mistrzejowice czy Skotniki.

Listę obiektów sakralnych z dotacjami otwiera Archikatedra na Wawelu, Jest też Bazylika Mariacka, a także Pałac Biskupów Krakowskich na Franciszkańskiej, zespół klasztorny „Na Skałce”, opactwo benedyktynów w Tyńcu czy zespół klasztorny Kamedułów na Bielanach.

Dotacja SKOZ pozwoli na prace restauracyjne w 24 kamienicach. To m.in. Pałac Tarnowskich na ul. Szlak, kamienica „Pod śpiewającą żabą” przy ul. Retoryka, budynki na Grodzkiej, Kanoniczej, Loretańskiej i Długiej.

Na liście dofinansowań są także zabytkowe grobowce na Rakowicach, cmentarzu Podgórskich i cmentarzu Żydowskim.

Pełna lista dotacji SKOZK –

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie