SKOZK rozdzielił pieniądze na zabytki

Są pieniądze na remonty kolejnych zabytków Krakowa. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa rozdzielił 30 mln złotych na renowację 136 zabytków. Pieniądze pomogą w odnowieniu m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też remont elewacji Collegium Maius UJ.

Aż pół miliona złotych zostanie przeznaczone do Zamku Królewskiego na Wawelu na remont bastei przy bramie Herbowej oraz przyległego odcinka muru. Jest obecnie w fatalnym stanie i z tego powodu wymaga pilnej renowacji. SKOK zdecydował również o przyznaniu 609 tys. złotych na remont elewacji Arsenału w Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich.

Na liście zabytków, które otrzymają wsparcie SKOZK, znalazła się również strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi, która otrzyma 607 tys. złotych na przeprowadzenie niezbędnych remontów i napraw. Aż 715 tys. złotych zostanie przeznaczone na ratowanie Fortu „Kościuszko”, ponad 700 tys. złotych popłynie również na remont Fortu „Borek” z kolei Fort „Skotniki”, którym zarządza Fundacja Hipoterapia na rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych otrzyma ponad 650 tys. złotych. Uda się również wyremontować Fort „Skotniki”, który otrzyma ponad 780 tys. złotych.

Największą kwotę, ponad 2 mln 270 tys. złotych zostanie przeznaczona na prace konserwatorskie przy ołtarzu Wita Stwosza. Z kolei 1 mln 450 tys. złotych zostało przyznane na konserwację sarkofagów Anny Jagiellonki i Zygmunta Augusta w Archikatedrze na Wawelu, na prawie milion złotych trafi do kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie dzięki pieniądzom uda się wyremontować fasadę kościoła. Blisko 800 tys. złotych trafi na konto oo. pijarów, którzy przeznaczą te pieniądze na konserwację polichromii, a kolejne 500 tys. złotych będzie kosztować renowacja sztukaterii.

Wśród obiektów, które zostaną dofinansowane z pieniędzy SKOZK znalazł się również dom „Pod Globusem”, który otrzyma ponad 700 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont piwnic i Sali Mehoffera. Wyremontowana zostanie również elewacja i stolarka Gmachu Towarzystwa Rolniczego, który otrzyma 350 tys. złotych, wyremontowany za kwotę 135 tys. złotych zostanie również budynek dawnego Zakładu Kąpielowego Antoniego Matecznego. Willa „Kossakówka” otrzymała 147 tys. złotych na wymianę dachu. Ostatnią pozycją na liście będzie Cmentarz Rakowicki, który na renowację zabytkowych grobowców otrzyma ponad 500 tys. złotych.

(pt)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie