11 listopada w Krakowie. Skromne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości

fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Nie będzie marszów, wspólnego śpiewania i innych imprez okolicznościowych. Z powodu pandemii koronawirusa 102. rocznica odzyskania niepodległości świętowana będzie bardzo skromnie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tradycyjnie apeluje do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach. Flagi państwowe pojawią się również na Rynku Głównym, Małym Rynku oraz na budynkach publicznych.

Z kolei wojewoda małopolski Łukasz Kmita prosi kombatantów, by odpuścili sobie udział w oficjalnych uroczystościach. – W tym roku, obecna sytuacja epidemiczna, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce, nie pozwala na organizację uroczystości, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Zwracam się do Państwa, Czcigodni Kombatanci, o pozostanie w domach, by nie narażać siebie i swoich bliskich – apeluje wojewoda Łukasz Kmita.

Tak Kraków świętował 11 listopada 2019 roku

Tak Kraków świętował 11 listopada 2019 roku
Obraz 1 z 62

(fot. IPN Kraków)

Ale oficjalne uroczystości się odbędą. Nie przewidziano jedynie pochodu patriotycznego z Wawelu przez Grodzką, Rynek Główny i Floriańską na pl. Matejki. O godz. 10 na Wawelu zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny (może w niej uczestniczyć tylko do 100 osób), a w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki zostaną złożone wieńce.

Ponadto w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

Z kolei kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz Tauron Arena Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

(red)

Zobacz także