Słoneczna rywalizacja AGH

Musisz przeczytać

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej powalczą w zawodach… łodzi solarnych. AGH Solar Boat to zupełnie nowy projekt studentów AGH, którzy zamierzają samodzielnie zbudować łódź i wystartować nią w międzynarodowych zawodach „Solar1”, które odbywają się w Monako.

Za projektem „Solar Boat” stoją dwie organizacje: Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia oraz Akademicki Klub Żeglarski. Wspólnymi siłami stworzyli oni zespół, który ma za zadanie zaprojektować i wykonać jednoosobową łódź o maksymalnej długości 6m i szerokości 2,4 m. – Aby sprostać rygorystycznym wymaganiom konkursu, naszą koncepcją jest ograniczenie zanurzonej objętości kadłuba do minimum, dlatego z całym szacunkiem dla Archimedesa, pływanie wypornościowe porzucamy na rzecz hydroskrzydeł – przekonują członkowie Solar Boat Team.

Krakowscy studenci chcą stworzyć łódź, która dzięki unoszeniu kadłuba nad wodę zwiększy prędkość i tym samym przybliży ich do zwycięstwa w konkursie „Solar1”. – Pod taflą znajdować się będą jedynie hydroskrzydła, śruba napędowa i pylony, które stawiają wielokrotnie mniejszy opór – przekonują. Dodatkowo, dla zmniejszenia masy łodzi, krakowscy uczeni postawili na laminat epoksydowo-węglowy. Ma on zmniejszyć skutecznie ciężar łodzi, a jednocześnie zapewnić dużą wytrzymałość kadłuba.

Międzynarodowe zawody „Solar1” to mistrzostwa łodzi napędzanych energią słoneczną, które już dwukrotnie odbywały się w Monako. Wydarzenie ma na celu promowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Drużyny startujące w zawodach, muszą zmierzyć się z trzema konkurencjami: slalom – pokonanie trasy slalomu na długości 300 metrów, fleet – łodzie ścigają się na dystansie 3 mil, one-to-one spring – dwie łodzie ścigają się ze sobą na dystansie 200 metrów.

(pt)

fot.  Dawid Bała – KSAF AGH – Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca