Słuchanie głośnej muzyki, blokowanie drzwi i nieustępowanie miejsca starszym. Grzechy pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie

Czego najbardziej oczekują od siebie pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie? Takie pytanie zadało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Krakowie swoim pasażerom. 

Przez ostatnie dwa miesiące każdy korzystający z usług krakowskiego przewoźnika mógł za pośrednictwem strony internetowej głosować na zachowania pasażerów w komunikacji miejskiej, których najbardziej oczekujemy. W sumie oddano prawie 3 000 głosów. Jakie są wyniki tej sondy?

Okazuje się, że najbardziej oczekujemy od innych tego, że nie będą słuchać głośnej muzyki. Tak odpowiedziała co trzecia osoba biorąca udział w głosowaniu (33 proc.).

Na drugim miejscu najbardziej oczekiwanych zachowań jest nieblokowanie drzwi w tramwajach i autobusach. Chodzi o te sytuacje, gdy do pojazdu nie da się wejść lub wysiąść tylko dlatego, że drzwi blokują pasażerowie, pomimo tego, że środku pojazdu jest sporo miejsca, w tym także wolne miejsca siedzące. Na to zachowanie wskazało aż 26 proc. głosujących.

Jako trzecie najbardziej oczekiwane zachowanie zostało wskazane ustąpienie miejsca innej osobie, która tego potrzebuje. Tak zadecydowało 14 proc. głosujących. O tym MPK SA w Krakowie przypomina prowadząc kampanię „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca  – więcej o akcji pisaliśmy tutaj:

Apel o ustępowanie miejsca osobom starszym, chorym, kobietom w ciąży i opiekunom z dziećmi. „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”

Od współpasażerów oczekujemy także, że nie będą śmiecić w pojazdach (11 proc.), będą ściągać plecak podróżując w tramwaju i autobusie (10 proc.) oraz tego, że oddadzą znaleziony przedmiot, który ktoś inny pozostawił (6 proc.).

Najnowsze

Co w Krakowie