Słupki niezgody na ul. Rakowickiej

– Nikt nie pytał nas o zgodę i ot tak zabrano miejsca parkingowe, bo przyjezdni nie umieli parkować – tak mieszkańcu ul. Rakowickiej komentują decyzję Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który zdecydował się zlikwidować część miejsc parkingowych i zastąpić je… słupkami.

W ubiegłym roku na ul. Rakowickiej, nieprawidłowo zaparkowane samochody blokowały przejazd tramwajów aż 64 razy. Łączne opóźnienie tramwajów na tej trasie wyniosło aż 23 godziny. ZIKiT uznał więc, że jeśli nie pomagają kampanie informacyjne kierowane do kierowców, to sięgnie po zdecydowanie bardziej rygorystyczne działanie – usunie miejsca parkingowe.

Słupki kosztem miejsc parkingowych
Słupki kosztem miejsc parkingowych

Pasażerowie krakowskiego MPK przyjęli decyzję z ogromną radością, bo jak przekonują zakończy to temat problemów z przejazdem tramwajów. Nieco innego zdania są kierowcy i sami mieszkańcy ul. Rakowickiej, którzy wielokrotnie korzystali z tych miejsc parkingowych. – Nie ma tu zbyt wiele wolnego miejsca do parkowania i jak wracam z I zmiany, to nie mam gdzie zostawić samochodu. To w dodatku teraz urzędnicy zamiast ułatwić utrudnili, bo zabrali kilka miejsc parkingowych i to tylko dlatego, że jeden z drugim nie umiał parkować. Czemu mam płacić za błędy innych? – pyta Grzegorz Skwarc, mieszkaniec jednej z kamienic przy ul. Rakowickiej.

Pomysłowi ZIKiTu sprzeciwiają się również radni dzielnicy, którzy przekonują, że urzędnicy zwrócili się o opinię w sprawie ustawienia słupków do Rady Dzielnicy I, do której obszar ten nigdy nie należał i nie należy. Radni Dzielnicy II nie mieli więc okazji wypowiedzenia się w tej kwestii. Mieszkańcy zapowiadają zbieranie podpisów pod protestem kierowanym do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, żądają usunięcia słupków i przywrócenia miejsc parkingowych. Z kolei pasażerowie MPK z niecierpliwością wyczekują, kiedy podobne rozwiązanie zostanie zastosowane na ul. Długiej, która niemal codziennie jest blokowana przez nieprawidłowo zaparkowane samochody.

(pt)

fot. Grzegorz Franciszek Kompa

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie