Śmietanka architektów zjeżdża do Krakowa. Będą debatować nad naszymi podwórkami

Kosze na śmieci, czasem jakiś trzepak i ławka oraz parkingi, parkingi i parkingi. Kojarzcie takie „podwórka” przed krakowskimi blokami? To teraz możecie się przekonać, że to wcale nie musi tak wyglądać. Podczas Międzynarodowego Biennale Architektury będą o tym mówili światowej sławy architekci.

„Podwórze – pole wyobraźni” to temat tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury, które 12-13 października odbędzie się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Architekci z całego świata porozmawiają o tym, w jaki sposób modernizować i aranżować tę przestrzeń, aby była nie tylko użyteczna, ale także stanowiła miejsce aktywizacji lokalnych społeczności.

Celem MBA Kraków 2017 jest zwrócenie uwagi na problem, który bywa bagatelizowany, chociaż ma mocny wpływ na codzienność mieszkańców miast. Zlokalizowane przy blokach lub kompleksach kamienic podwórza spełniają wyłącznie funkcję użyteczną (najczęściej obejmującą prowizoryczny parking i śmietnik), z nieporadnie ułożoną przestrzenią i zaniedbaną zielenią, nie odpowiadającą potrzebom współżycia społecznego.

O tym, jak projektować przestrzeń funkcjonalną, jednocześnie przynoszącą radość mieszkańcom i pomagającą w integracji społeczności lokalnych, rozmawiać będą architekci z całego świata, którzy zawitają na tegoroczne Międzynarodowe Biennale Architektury.

Międzynarodowemu Biennale Architektury Kraków 2017 towarzyszą trzy konkursy, obejmujące koncepcyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny oraz konkursy seminaryjne i multimedialne. Nadesłane prace zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, złożone z największych osobowości świata architektury, w skład którego wchodzą m.in. autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich Reiner Mahlamäki, Viviana Muscettola z pracowni Zaha Hadid Architects czy Andor Wesselényi-Garay.

W trakcie wydarzenia publiczność będzie mogła oglądać także szereg wystaw, przybliżających historię architektoniczną miasta oraz najnowsze trendy: w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha „Modernizm udomowiony. Współczesna Architektura Chińska” pod kuratorskim nadzorem Wanga Lu i Krzysztofa Ingardena, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przez miesiąc gościć będzie wystawę „Architektura polska dzisiaj”.

Organizatorami Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie 2017 są: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków oraz Miasto Kraków.

Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie: www.mba2017.sarp.krakow.pl.

W Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie 2017 udział może wziąć każdy chętny. Rejestracja odbywa się TUTAJ

Wystawy towarzyszące – Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2017

Jak wygląda współczesna, chińska architektura małych miast? Jak budowało się w Krakowie w czasach PRL-u? To tylko niektóre z zagadnień, które chcą poruszyć organizatorzy wystaw towarzyszących Międzynarodowemu Biennale Architektury Kraków 2017.

Październik to czas, kiedy do stolicy Małopolski zjeżdżają najważniejsze osobistości świata architektury. W tym roku tematem MBA są „Podwórza – pole wyobraźni”. Tradycyjnie organizatorzy wydarzenia starają się przybliżyć mieszkańcom miasta zarówno światową, jak i lokalną architekturę. W tym roku zawędrujemy z krakowskich podwórek aż do dalekich Chin.

Jak Państwo Środka udomowiło modernizm

Nowe trendy we współczesnej, chińskiej architekturze – to temat przewodni wystawy „Modernizm udomowiony. Współczesna Architektura Chińska”, którą od 12 października będzie można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kuratorzy: Wang Lu z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua oraz Krzysztof Ingarden (jest także autorem projektu aranżacji) chcieli przedstawić mniej znane oblicze współczesnych Chin, skupiając się na niewielkich obiektach, położonych z dala od dużych miast. Zamiast pokazu technologicznych możliwości azjatyckiego giganta goście będą mogli poznać charakterystyczny język i sposób myślenia chińskich architektów, którzy będąc świadomi historii stale poszukują nowych form ekspresji. Wernisaż wystawy zaplanowano na 12 października o godz. 20:00. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.manggha.pl/exhibition/114.

Czy PRL musi straszyć?

Od 8 do 29 października na Placu Szczepańskim oglądać będzie można wystawę plenerową „Szlakami dziedzictwa. Przegląd architektury Krakowa lat 1945 – 1990”. Jej celem jest zbudowanie świadomości na temat wartości artystycznej i kulturowej obiektów, które powstały w czasach PRL. Ze względu na kontekst historyczny są one często uważane za mniej wartościowe. Organizatorzy wystawy spróbują udowodnić mieszkańcom Krakowa, iż w tamtym czasie powstawały także budynki wybitne dla swojej epoki, nieustępujące niczym reprezentantom innych okresów czy dorobkowi architektonicznemu krajów niekomunistycznych w czasach odbudowy po II Wojnie Światowej.

To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów Biennale. Poniżej przedstawiamy pełną listę wydarzeń towarzyszących Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017:

  • „Modernizm udomowiony. Współczesna Architektura Chińska”

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

12 października 2017 – 7 stycznia 2018

Wernisaż wystawy: 12 października 2017, godz. 20:00

  • „Szlakami dziedzictwa. Przegląd architektury Krakowa lat 1945 – 1990”

Plac Szczepański

8 – 29 października 2017

  • „Architekci Małopolski 2011 – 2017”

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

12 – 15 października 2017

  • „Polska architektura dzisiaj”

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

12 października – 12 listopada 2017

Wernisaż wystawy: 11 października 2017, godz. 18:00

  • Leszek Górski „Pejzaże przewrotne” – wystawa fotograficzna

Galeria Architektury SARP

10-27 października 2017

Finisaż wystawy: 24 października 2017, godz. 18:00

  • „Wspólne pole” – wystawa fotografii

Galeria Forum Przestrzenie

1-15 października 2017

  • „Architektura Betonowa 2017”

Centrum Kongresowe ICE

12-13 października 2017

  • „Nagroda Roku SARP 2016”

Centrum Kongresowe ICE

12-13 października 2017

zdjęcie tytułowe / fot. Patryk Czornij

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie