Smog Free Tower: Do kwietnia w Parku Jordana, potem Rondo Mogilskie?

Stoi i daje nadzieje, że oddychamy czystym powietrzem. Od wczorajszego wieczora w Parku Jordana działa Smog Free Tower, która bezustannie toczy walkę ze smogiem.

Na zdjęciach wygląda jak miniatura biurowca. Ma 7 metrów wysokości i w ciągu godziny potrafi przefiltrować 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza. Pomysłodawcy zapewniają, że jest to największy oczyszczacz powietrza na świecie. Budowę wieży zainicjował ING Bank Śląski.

W czwartek wieczorem dokonano uroczystego otwarcia wieży, która zaraz zabrała się do pracy. – Od tego momentu jest to najczystsze miejsce w Krakowie. Dzięki technologii i kreatywnemu myśleniu możemy poprawiać nasze codzienne życie – powiedział projektant wieży, Holender Daan Roosegaarde.

– To pierwsza tego typu instalacja. Będziemy obserwować jej działanie i reakcje mieszkańców. Kraków został wybrany nieprzypadkowo, bo jest miastem, które jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło walkę ze smogiem – zaznaczył zastępca prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig.

Pierwsze dni pokażą, czy ludzie będą tłoczyć się wokół Smog Free Tower jak lata temu wokół koksowników.

Wieża stać będzie w Parku Jordana do końca kwietnia. Potem ma udać się do innego miasta, ale Kraków spróbuje zatrzymać instalację u siebie.

– Będziemy rozmawiać na ten temat. Chcemy, aby instalacja pozostała w naszym mieście, ale w innym miejscu – na rondzie Mogilskim – powiedziała wiceprezydent Krakowa, Elżbieta Koterba.

(wm)

fot. KRKnews

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie