Aktualności Miasto

Smog rośnie w siłę. Jest bardzo źle. Nawet 600% normy!

Tak źle w lutym jeszcze nie było. W ostatnich dniach smog przybierał na sile, a dziś powietrze nad Krakowem i okolicach jest w fatalnym stanie.

Z ośmiu miejskich stacji pomiarowych w miarę przyzwoite wyniki daje tylko ta umieszczona na osiedlu Piastów. O 5:00 nad ranem pomiar pyłów zawieszonych PM10 zmieścił się nawet w normie, ale potem znów lekko poszedł w górę. Nieźle jest też na osiedlu Wadów.

Na innych stacjach pomiary są zatrważające. O 3:00 nad ranem przy ulicy Telimeny 634% normy, a teraz nie jest wiele lepiej. Miasto tradycyjnie ogłosiło I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ciekawe, co musi się stać, aby ogłoszony został II stopień? Pewnie powietrze musi być czarne, a do południa powinna umrzeć przynajmniej jedna osoba.

Takie wyniki to też za mało, by ogłoszona została darmowa komunikacja miejska. Fachowcy z Instytutu Meteorologii I Gospodarki Wodnej znów nie przewidzieli, że nad Krakowem będzie wisiał smog. Może następnym razem niech zapytają dzieci z przedszkola – one chyba wiedzą lepiej.

A nam pozostaje czekać na zmianę warunków pogodowych. Nic innego nie jest w stanie przynieść natychmiastowej ulgi.

(wm)

fot. Airly