Smog w Krakowie. Chcesz poznać stan powietrza? Spójrz na balon

Na balonie widokowym zainstalowany został szereg urządzeń pomiarowych, służących do określenia składu atmosfery jak również warunków meteorologicznych.

Na pokładzie znalazły się m.in. nowoczesny przyrząd do precyzyjnych pomiarów stężeń gazów cieplarnianych (CO2, CH4 i H2O) G2311-f firmy Picarro, urządzenie do określania w czasie rzeczywistym składu frakcyjnego pyłu zawieszanego OPS3330 firmy TSI Inc. oraz szereg przyrządów meteorologicznych i pomocniczych.

„Loty wykonywane były od godz. 12.00 do 8.00 rano, w odstępach godzinnych na maksymalną, wynikającą z warunków meteorologicznych, wysokość. Była to pierwsza tego typu kampania pomiarowa w balonie w Krakowie i prawdopodobnie w Polsce. Celem kampanii było zbadanie rozkładu pionowego zanieczyszczeń i gazów śladowych w miejskiej atmosferze, co pozwoliło na walidację danych satelitarnych, uzyskiwanych z europejskiego projektu Copernicus” – czytamy w komunikacie.

Kampania została zorganizowana w ramach unijnego projektu badawczego CoCO2, finansowanego ze środków programu Horizon2020, w którym uczestniczy 25 partnerów z Europy.

pt

Najnowsze

Co w Krakowie