Smog pod większą kontrolą. Dwie nowe stacje monitorujące jakość powietrza

Będziemy wiedzieć o naszym przyjacielu coraz więcej. Od 1. stycznia 2017 roku będziemy mogli śledzić w internecie poziomy stężeń szkodliwych substancji występujących w powietrzu z nowych stacji pomiarowych, zlokalizowanych przy ul. Telimeny (Prokocim) i ul. Jaskrowej (Nowa Huta).

Zakupione urządzenia przyczynią się do lepszej kontroli jakości krakowskiego powietrza i zostaną włączone do „Programu państwowego monitoringu środowiska województwa małopolskiego na lata 2016–2020”. Co ważne, od nowego roku w naszym mieście będzie funkcjonowało już 8 stacji monitorujących powietrze.

– Dogęszczenie aktualnej siatki stacji pomiarowych jest niezbędne dla uzyskania informacji o przestrzennym zróżnicowaniu stężeń na całym obszarze Krakowa i bieżącym stanie powietrza – powiedział Witold Śmiałek, doradca Prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Nowe lokalizacje wybrano we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie, po szczegółowej analizie ich rozmieszczenia.

– Nowe lokalizacje wybrano takie, z których nie posiadamy informacji o aktualnych stężeniach substancji w powietrzu. Jedną ze stacji planowano uruchomić w Prokocimiu lub na Ruczaju, ze względu na duże skupiska ludzi w tych rejonach. Stacja ostatecznie powstanie przy ul. Telimeny, bo teren przy Czerwonych Makach nie spełnił wymogów lokalizacyjnych Państwowego Monitoringu Środowiska dla stacji typu tła miejskiego – dodał Witold Śmiałek.

Druga stacja zlokalizowana zostanie przy ul. Jaskrowej ze względu na bliskość kombinatu i możliwość lepszej kontroli występujących tam stężeń zanieczyszczeń pochodzących z emisji przemysłowej. Koszt zakupu obu stacji to 639 280,20 zł brutto.

Przypomnijmy, że obecnie w Krakowie działa 6 stacji pomiarowych przy:

al. Krasińskiego,
ul. Dietla,
ul. Bujaka,
ul. Złoty Róg,
ul. Bulwarowa,
os. Piastów.

(wm, krakow.pl)

fot. Tomasz Róg / krakow.pl

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie