Smog. Zabierzów z zakazem palenia węglem! Od kiedy?

Musisz przeczytać

W piątek, 26 marca Rada Gminy Zabierzów zajmie się rezolucją do marszałka Małopolski w sprawie wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla. Całkowity zakaz palenia węglem miałby obowiązywać od 1 stycznia 2029 roku. To kolejna odsłona w walce ze smogiem w Małopolsce.

O inicjatywie dotyczącej zakazu palenia węglem w Zabierzowie poinformowali wspólnie wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Rafał Komarewicz. Sama rada podkrakowskiej gminy nie może wprowadzić takiego zakazu, musi to zrobić małopolski sejmik. Stąd rezolucja do marszałka w tej sprawie.

– Projekt rezolucji znalazł się już w porządku obrad najbliższej sesji rady gminy. Liczę, że radni przychylą się do propozycji i z Zabierzowa wyjdzie bardzo mocny sygnał, że chcemy jeszcze aktywniej działać na polu ochrony środowiska – stwierdziła Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Elżbieta Burtan i Rafał Komarewicz (fot. materiały prasowe)

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tylko wspólnie możemy walczyć o poprawę jakości powietrza w Krakowie, rozmawiam z gospodarzami podkrakowskich gmin w sprawie zakazu spalania węgla. W pierwszej kolejności na mój apel zareagowała pani Elżbieta Burtan, wójt najprężniej rozwijającej się gminy graniczącej z naszym miastem – powiedział Rafał Komarewicz, jeden z liderów samorządowych Polski 2050 w Małopolsce.

Jak zaznaczył, gospodarze 12 podkrakowskich gmin skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska otrzymają apel oraz gotowy projekt rezolucji skierowany do władz Małopolski. – Rezolucje mają być sygnałem dla marszałka, że należy przyspieszyć pracę nad wprowadzaniem regulacji w zakresie poprawy jakości powietrza – przekonywał Rafał Komarewicz.

Jak wynika z projektu rezolucji, gmina Zabierzów chciałaby całkowitego zakazu montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla oraz wprowadzenia od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca