Smoglab: CityTree nie pożre smogu nawet z… jednego pieca

fot. Green City Solutions

Kosztuje ponad 100 tysięcy złotych, a skuteczność jest mocno dyskusyjna. Panel CityTree, który ma stanąć w okolicy ronda Grunwaldzkiego nie jest w stanie pochłonąć smogu choćby z jednego pieca.

CityTree czyli ściana z mchu wygrał ubiegłoroczny Smogathon jako innowacyjna metoda walki ze smogiem. Projekt został przyjęty entuzjastycznie, ale nikt nie zadał sobie trudu, by sprawdzić jego specyfikację.

Gorzej, że nie zrobiono tego także w Zarządzie Zieleni Miejskiej, który planuje postawić ścianę mchu w Krakowie. A jeśli zrobiono i po analizie danych nie zrezygnowano z pomysłu instalacji CityTree w Krakowie, to… tym gorzej.

Okazuje się bowiem, że ściana nie jest w stanie wygrać choćby z jednym kopciuchem. Smoglab zapytał ZZM i producenta instalacji, ile krakowskiego smogu zostanie pożarte. Okazuje się, że CityTree zjada 12,2 kilograma pyłów rocznie.

Niewiele to mówi, prawda? Ale kolejna liczba szybko rozwieje wątpliwości. Otóż okazuje się, że jeden węglowy „kopciuch” rocznie emituje do atmosfery około 60 kilogramów pyłu. A to oznacza, że potrzeba pięciu ścian mchu, aby zniwelować wpływ jednego(!) pieca.

CityTree to z pewnością innowacyjna technologia, pytanie, czy tych pieniędzy nie można spożytkować lepiej. W ZZM wciąż trwa analiza, na razie instytucja ogłosiła jedynie plan zakupu, a ostateczna decyzja wciąż nie została podjęta.

(wm, Smoglab)

fot. Green City Solutions

Zobacz także