Maskotkę Igrzysk Europejskich w Krakowie zaprojektowała 15-latka z Libiąża

Musisz przeczytać

Smok „Krakusem” będzie maskotką Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023. O wyborze zdecydowali internaicu oraz specjalna komisja konkursowa. Autorką maskotki jest 15-letnia Katarzyna Biśta z Libiążą. W nagrodę zostanie zaproszona wraz z rodziną na trybunę VIP podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich. Otrzyma też spersonalizowaną maskotkę oraz zestaw oficjalnych gadżetów IE2023.

Ale tak naprawdę nie wiadomo, jak będzie wyglądać maskotka. Wprawdzie konkurs wygrała praca 15-latki, ale jej projekt zostanie teraz – jak podaje spółka Igrzyska Europejskie 2023 – „przerysowany przez grafików, tak by na jego podstawie można było stworzyć właściwą maskotkę”. Tak powstanie maskotka dużych rozmiarów, która będzie witać sportowców na lotniskach i arenach oraz mniejsza, którą kibice zabiorą do domów jako pamiątkę Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023.

W głosowaniu internautów długo trwała zacięta walka pomiędzy trzema finałowymi projektami: smokiem „Krakuskiem”, salamandrą „Sandrą” i rysiem „Ryszardem”. Pierwsze dwa bardzo długo „szły łeb w łeb”, ale na finiszu lepszy okazał się smok. jednak opinie kibiców stanowiły zaledwie 20 proc. wagi, większy wpływ na wybór miała komisja konkursowa.

fot.ie2023.pl

– Podczas dużych wydarzeń sportowych maskotka zawsze stanowi istotny element. Z jednej strony nawiązuje do lokalnej kultury czy symboli, z drugiej pozwala bardziej zaangażować kibiców w uczestnictwo. Jest wizytówką imprezy i na długo pozostaje w pamięci zarówno sportowców, jak i fanów. Dlatego trudno sobie wyobrazić, by Kraków i Małopolskę mógł lepiej obrazować inny projekt niż właśnie sylwetka smoka – powiedział Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca