Smoki opanowały Kraków. Znakomite widowisko [podsumowanie]

13 wielkich i barwnych smoków wypełnionych helem podczas sobotniego Wielkiego Plenerowego Widowiska na Wiśle, ok. 150 osób zaangażowanych w jego realizację, blisko 40 tys. widzów na Bulwarach (wg szacunków Teatru Groteska) oraz 40 pomysłowych smoków niedzielnej Parady, która przeszła ulicami Starego Miasta, wykonanych i animowanych przez ponad 1000 dzieci – tymi imponującymi liczbami można podsumować wielkie smocze święto przygotowane po raz siedemnasty przez Teatr Groteska. Tematem przewodnim tegorocznej Parady były smoki Morza Śródziemnego.

Dwudniowy Smoczy Piknik Rodzinny na Bulwarach Wiślanych, który co roku towarzyszy Wielkiej Paradzie Smoków, rozpoczął się w sobotę, 3 czerwca, o godz. 10, a zakończył w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 18. Przy wielu kolorowych stoiskach wystawców, ustawionych przy Wiśle pod Wawelem, całe rodziny mogły wziąć udział w konkursach, zabawach i zawodach sportowych. Czas umilała odwiedzającym muzyka oraz dwa przechadzające się ścieżkami sympatyczne smoki, którym można było uścisnąć dłoń oraz uwiecznić miłe spotkanie na fotografii.

Najbardziej wyczekiwane w tym miesiącu wydarzenie – Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle – rozpoczęło się 3 czerwca o godz. 22. Zanim 13 wielkich smoków ukazało się publiczności zgromadzonej na Bulwarach, swoje umiejętności zaprezentowali na motoparalotniach członkowie grupy The Flying Dragons. Po nich widzowie mogli podziwiać wodne i powietrzne akrobacje na flyboardzie (urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych), wykonywane przez Super Fly Kraków.

Dwie godziny przed północą ogromne smoki pojawiły się na Wiśle, i zatańczyły w rytm znanych oraz poruszających utworów: „Alborada del Gracioso” Maurice’a Ravela, „Goodbye My Son” oraz „Oil Rig” Hansa Zimmera, „Sur La Wobble” MDK, „Amarcord” Nino Roty, „Mesecina” Gorana Bregovica, „Power Shift” oraz „Storm Force Epic” Boba Bradleya i Paula Mottrama czy „Asturias” Isaaca Albeniza. Wodnemu tańcowi smoków towarzyszyła efektowna gra świateł oraz pokaz fajerwerków.

Parada Smoków

W niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12 ulicami Starego Miasta wyruszyła tradycyjna Parada Smoków. Wzięło w niej udział 40 smoków wykonanych i animowanych przez ponad 1000 dzieci. Stwory wyruszyły spod Hotelu Royal (skrzyżowanie ul. Grodzkiej z ul. Św. Gertrudy), przemaszerowały ul. Grodzką i weszły na Rynek Główny. Barwny korowód przechodził przy muzycznym akompaniamencie Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej i Sorrir Por Favor! oraz pokazie sztuk walki Capoeira UNICAR Kraków.  Przemarsz obserwowało jury Wielkiej Parady Smoków, które wybrało zwycięzców. Ich lista jest dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/dragonsparade/posts/1566694256688598:0

W dwudniowym święcie smoków wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi – nie tylko krakowian, ale również turystów z całej Polski i świata.

Parada Smoków

Impreza organizowana jest od 2000 roku. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalną mapę Krakowa – zostało uznane za jedno z najlepiej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w mieście wg raportu końcowego z badania „Krakowska kultura – stan obecny i perspektywy rozwoju”.

(ip)

Zdjęcia: Łukasz Malinowski / materiały organizatora

Najnowsze

Co w Krakowie