Sonik: „Klimat inwestycyjny w Krakowie jest dobry”

Rafał Sonik

Kraków to miasto ludzi młodych, utalentowanych, pracowitych, którzy chcą żyć z pasją i tworzyć rzeczy wartościowe. Potwierdzają to również liczby, ponieważ w mieście mamy 160 tysięcy studentów. Potencjał szkolnictwa wyższego w Krakowie jest wyjątkowy. Ważne, by go wykorzystać i przedstawiać inwestorom jako dodatkowy benefit – uważa Rafał Sonik, prezes Gemini Holding i zwycięzca rajdu Dakar. W wywiadzie udzielonym portalowi Property News przedsiębiorca mówi między innymi o inwestowaniu w stolicy Małopolski.

– Potencjał jest dobrze wykorzystywany, a to oznacza, że również klimat inwestycyjny jest w Krakowie dobry. Przede wszystkim na obrzeżach miasta, gdzie powstają „sypialnie dla Krakowa” oraz parki biznesowe. Co ważne, inwestorzy otrzymują wsparcie poprzez Centrum Obsługi Inwestora, specjalistycznej komórki Urzędu Miasta Krakowa. Miasto tworzy odpowiedni klimat i nie widzę obecnie żadnych poważnych i znaczących przeszkód, które mogłyby zatrzymać nasz rozwój w kontekście napływu kolejnych inwestorów. Peryferyjność inwestycji wynika z historycznego znaczenia centrum miasta i myślę, że każdy świadomy przedsiębiorca rozumie to i akceptuje. Ale jest też jedno kluczowe wyzwanie – infrastruktura – mówi Sonik.

Krakowianin odniósł się także do „zabytkowej kanki miasta”. – W zabytkowej zabudowie miasta rozwijają się dziś przede wszystkim inwestycje mieszkaniowe premium (apartamenty), które prowadzą lokalni deweloperzy. Są to zarówno nowe inwestycje, powstające jako miejskie „plomby” między kamienicami, jak również rewitalizacje zastanych budynków, w których tworzy się nowe, mieszkalne funkcje. Pod okiem architektów miejskich powstają budynki, które wtapiają się w historyczny krajobraz miasta, ale zabytkowe centrum potrzebuje także kolejnych nowych koncepcji, które mogłyby zmienić je na lepsze. Dlatego tak ważne jest wypracowanie progresywnego konsensusu ze środowiskami konserwatorskimi. Przykładem jest zakaz przebudowy lub nadbudowy kamienicy.

Całą rozmowa tutaj.

(źródło: Property News)

Zobacz także