SPEED przegoni piratów drogowych!

Kraków będzie kolejnym po Warszawie miastem, w którym powstanie policyjna specgrupa SPEED. Jej zadaniem będzie zwalczanie kierowców mających szczególnie ciężką nogę, patrolowanie miejsc, w których odbywają się nielegalne wyścigi lub dochodzi do notorycznego przekraczania prędkości.

Obecnie trwają prace organizacyjne nad wydzieleniem grupy, która ma zacząć działać już w drugiej połowie lipca. – Grupa jest w trakcie tworzenia, działać zacznie od 19 lipca. W jej skład wejdą policjanci Komendy Wojewódzkiej i innych jednostek wyspecjalizowanych w tropieniu wykroczeń. Policjanci będą ujawniać nie tylko przekroczenia prędkości, ale wszystkie zachowania stwarzające zagrożenie dla ruchu drogowego – informuje Barbara Szczerba z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 

Obwodnica i patelnia

Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze w superszybkich radiowozach pojawią się nie tylko na ulicach Krakowa, ale także na autostradzie A4, trasie olkuskiej i na zakopiance, gdzie w rejonie Chabówki, na tzw. „patelni” notorycznie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem szalejących motocyklistów.

Na wyposażeniu grupy znajdą się zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane radiowozy. Najprawdopodobniej do garnizonowych garaży zawitają BMW serii 3, Skody i KIE Stinger.

fot. policja.gov.pl

Wzór godny naśladowania

Powołanie krakowskiej specgrupy to pokłosie sukcesów, jakie odnosi formacja na Mazowszu. Stołeczna drogówka chwali się statystykami, które powinny budzić niepokój piratów drogowych. Od momentu jej powołania, mundurowi namierzyli 4719 kierowców, niestosujących się do ograniczeń prędkości. Ukaranych mandatami zostało 5136 kierowców, a aż 1094 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali łącznie 211 dowodów rejestracyjnych.

Najnowsze

Co w Krakowie