Miała wejść komisja radnych, weszło Centralne Biuro Antykorupcyjne

W siedzibie spółki Kraków5020 pojawili się dzisiaj funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To na razie „czynności analityczno-informacyjne”.

W środę, 26 października 2022 roku, Rada Miasta Krakowa powołała specjalną komisję, która ma skontrolować działalność spółki Kraków5020. Tymczasem w czwartek, 27 października w siedzibie tej spółki pojawili się funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Poprosili o dokumenty dotyczące powstania spółki miejskiej i jej finansowania. Dostali je i sobie poszli. Wrócą, jeśli dopatrzą się nieprawidłowości w dokumentach. Na razie nie jest to nawet kontrola, ale pozyskiwanie informacji, które mogą być podstawą do decyzji o dalszych działaniach.

Spółka Kraków5020 powstała po podziale Krakowskiego Biura Festiwalowego. Nowa spółka przejęła m.in zarządzanie Centrum Kongresowym ICE. Zgodę na utworzenie spółki wyrazili radni, ale teraz mają wątpliwości, czy podjęli dobrą decyzję. Wszystko dlatego, że wokół Kraków5020 zbierają się ciemne chmury. Największe kontrowersje dotyczą powstania telewizji Play Kraków i dużych kosztów ponoszonych na jej funkcjonowanie przy mizernej oglądalności.

Podczas sesji 26 października radni podjęli uchwałę o powołaniu doraźnej Komisji Rady Miasta Krakowa „do spraw zbadania wydatków Gminy Miejskiej Kraków i spółki Kraków 5020 w zakresie działalności spółki i Prezydenta Miasta Krakowa”. Według niektórych opinii taka komisja nie powinna powstać, bo Rada Miasta ma Komisję Rewizyjną, która mogłaby wykonać takie same zadania. Na powołanie komisji doraźnej była jednak ponadpartyjna zgoda.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie