Spór meleksy vs. ZIKiT trwa. Będzie protest?

– Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, będzie protest – tak dzisiejsze spotkanie zespołu roboczego ds. krakowskich meleksów, podsumowuje Grzegorz Franciszek Kompa, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych. Urzędnicy są nieugięci – ich zdaniem meleksy powodują niebezpieczeństwo na drogach Starego Miasta i powinien tam obowiązywać zakaz wjazdu dla meleksów. – To nie meleksy są problemem – dodaje Kompa.

Wczoraj właściciele krakowskich meleksów zorganizowali protest – to ich odpowiedź na plany zamknięcia części ulic Starego Miasta i przeciągające się negocjacje ws. wydania wjazdówek. Dokumenty zezwalające wózkom elektrycznym na kursowanie po centrum Krakowa niebawem stracą ważność a wciąż nie ustalono zasad wydawania kolejnych.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotował również własną analizę z której wynika, że meleksy zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców i turystów odwiedzających Stare Miasto i spacerujących uliczkami wokół Rynku Głównego. – To nie meleksy są problemem. Dziś przedstawiliśmy twarde fakty wskazujące na to, że większe niebezpieczeństwo powodują np. samochody dostawcze – podkreśla Grzegorz Franciszek Kompa.

Dzisiejsze spotkanie nie przyniosło rezultatu i zdecydowano o przeniesieniu go na przyszły poniedziałek. W tym czasie meleksiarze mają wyręczyć ZIKiT i przygotować propozycję ruchu meleksów w ścisłym centrum Krakowa. Jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatu, to właściciele wózków elektrycznych zorganizują – podobnie jak wczoraj, protest.

(pt)

fot. Grzegorz Franciszek Kompa

Najnowsze

Co w Krakowie