Spotkanie mistrza z uczniem… Kraków wysoko w rankingu komfortu życia!

W Krakowie poprawiła się jakość życia mieszkańców, ale najlepiej w Polsce mieszka się w Sopocie. Wcześniej nadmorska miejscowość uczyła się od nas, teraz to my musimy uczyć się od niej.

Z okazji wydania rankingu o jakości życia w polskich miastach Jacek Majchrowski spotkał się z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim, by omówić przyszłość obu miast i zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami.

Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z tygodnikiem „Polityka” przygotowały ranking, gdzie sprawdzono w jakim mieście żyje się najlepiej. W badaniu wzięto pod uwagę dziesięć obszarów wpływających na jakość życia. Są to: edukacja, czas wolny, mieszkania, samorząd, praca, środowisko, społeczność, bezpieczeństwo, zdrowie oraz komunikacja. Okazało się, że najlepszym miastem do życia jest Sopot, a następnie Warszawa.

Kraków znajduje się na trzecim miejscu. We wcześniejszych rankingach nasze miasto znajdowało się dopiero na ósmej. W Krakowie najlepiej został oceniony samorząd, edukacja oraz czas wolny. Za naszym miastem w rankingu uplasowały się Poznań, Rzeszów oraz Gdańsk.

Spotkanie zwycięzców

Z okazji wydania raportu do Krakowa przyjechał prezydent Sopotu Jacek Karnowski, by wymienić się z Jackiem Majchrowskim doświadczeniami. Ranking pozwala poprawić jakość życia i pozwala wymieniać się nowymi rozwiązaniami. Podczas spotkania omówiono także przyszłość obu metropolii. Sopot już wcześniej korzystał z rozwiązań wypracowanych w Krakowie.

– Mój przepis to uczyć się od mistrza i w tym wypadku mamy taką sytuację, że uczeń przerósł profesora. Rzeczywiście jak budowaliśmy naszą lepszą jakość życia w dziedzinie zieleni, to przyjechaliśmy uczyć się do Krakowa. Jak budowaliśmy ją w dziedzinie kultury wysokiej, to przyjechaliśmy do Krakowa i Kraków nie odmówił nam pomocy – opowiada Jacek Karnowski o swoim przepisie na wysoką jakość życia mieszkańców Sopotu.

Według Karnowskiego mieszkańcy dużych miast oczekują teraz, by móc ciekawie spędzić czas, zrelaksować się, edukować i rozwijać. Prezydent Sopotu podkreślał także dużą wagę komunikacji miejskiej dla poprawy komfortu życia. Kolejnym ważnym aspektem są turyści i to jak ich pobyt będzie wpływał na jakość życia mieszkańców.

Problemy dużych metropolii

Jednym z problemów, który wykazał ranking zarówno w Sopocie jak i w Krakowie są wysokie ceny mieszkań. Często pojawią się zarzuty o brak planów zagospodarowania przestrzennego oraz sprzyjanie deweloperom.

– Mieszkania komunalne budujemy i to w dużej liczbie. W 2019 i 2020 roku będą oddane dwa kompleksy mieszkań komunalnych na ulicach Przyzby i Wańkowicza, gdzie będzie spora liczba mieszkań. Do tej pory budowaliśmy takie jedno większe osiedle na Magnoli i były pojedyncze bloki – opowiada prezydent Jacek Majchrowski.

Kolejną ważną sprawą nad którą chcą popracować prezydenci są problemy niepełnosprawnych. Zarówno Kraków jak i Sopot chcą, by w miastach nie było osób wykluczonych i by każdy mógł się cieszyć wysokim komfortem życia.

Just

zdjęcie tytułowe/ fot. Pixabay

Najnowsze

Co w Krakowie