Spotkanie z Magdaleną Ogórek. Będzie o „SS-manie, który okradł Kraków”

Magdalena Ogórek / fot. materiały prasowe

Magdalena Ogórek 30 listopada 2018 r. będzie promować w Domu Polonii w Krakowie swoją najnowszą książkę „Lista Wachtera. SS-man który okradł Kraków”. Publikacja jest wynikiem śledztwa prowadzonego przez autorkę, historyka, doktora nauk humanistycznych w 8 krajach na 2 kontynentach.

Tytułowy bohater książki Otto von Wächter to austriacki baron SS i przyjaciel Himmlera. Był on prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Będąc wybitnym koneserem sztuki – zbudował swoją kolekcję dzięki dziełom złupionym w Krakowie i Lwowie, gdzie tworzył ukraińskie SS-Galizien.

Wachter po klęsce nazistowskich Niemiec, zdobył fałszywe papiery i trafia na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Brazylii. Nazistowski zbrodniarz bezpiecznie schronienie dla siebie znalazł w Watykanie.

– „Lubimy żyć w takiej ułudzie, że dobro zawsze jest nagradzane, a zło zawsze dosięga sprawiedliwa kara” – mówiła Magdalena Ogórek podczas spotkania w warszawskiej „Galerii Delfiny„. – „Tymczasem odkrywając to, co stało się po 1945 roku, okazało się, że jest zupełnie nie tak. Że nasze, historyków pojęcie jest bardzo mgliste, bo to co zachowało się w źródłach i to co kryje się nadal po domach dzieci byłych zbrodniarzy wojennych, jest dużo głębsze i pokazuje mnóstwo ciekawych wątków a historyka sprowadza do wielu ciekawych refleksji, na temat tego, co się naprawdę działo.”

Plakat

W swojej książce doktor Magdalena Ogórek prezentuje nowoodkryte dokumenty CIA, Centrum im. Szymona Wiesenthala, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i archiwów Watykanu. Stara się wyjaśnić, kto stoi za tajemniczą śmiercią w Rzymie wojennego kolekcjonera polskich zabytków.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Małodobry.

(źródło: Agencja Informacyjna)

Zobacz także