Spotkanie z sekretarzem Noblistki

Musisz przeczytać

Niecodzienne spotkanie z Michałem Rusinkiem odbędzie się dziś (czwartek) o godzinie 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie – Arteteka. Okazją do rozmowy będzie premiera książki „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. To bardzo osobisty portret poetki, jakiej do tej pory nie znaliśmy.

Tylko jeden autor mógł napisać o Noblistce z takim taktem, subtelnością i wnikliwością. W piętnastu latach sekretarzowania Wisławie Szymborskiej nie mogło być bowiem nic zwyczajnego. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem, a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej.

Michał Rusinek opisuje codzienność i sytuacje nadzwyczajne. Opowiada jak przepisywał wiersze, odpisywał na listy, towarzyszył w przeprowadzkach i podróżach. Codzienne zakupy, wystawne przyjęcia, słynne „loteryjki” i formalne spotkania. Książka Rusinka to portret damy o niespotykanym poczuciu humoru, który pozwala zrozumieć na czym polegał fenomen poetki i w czym tkwiła istota jej uwielbianej przez czytelników poezji.

Poetka w najnowszej książce Michała Rusinka to Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, która umiejętnie mówiła o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

(ip)

Fot. z prywatnego archiwum Michała Rusinka

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca