Spowiedź w sali gimnastycznej. Skandal czy nowa norma?

fot. Hernan Piñera via Foter.com

Rekolekcje w szkołach? Do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Dla niektórych uczniów to czas modlitwy, a dla innych czas bimbania. Ale spowiedź w szkole? To coś nowego. Na czele rewolucji stanęła Sucha Beskidzka.

Warunki i sposoby organizowania nauki religii w szkołach publicznych zostały określone przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 14 kwietnia 1992 r. Sprawa Rekolekcji Wielkopostnych jest uregulowana przez te przepisy. Nikogo od dawna nie dziwi fakt organizowania w ten sposób uczniom czasu. Zazwyczaj organizowane są w kościołach, gdzie odbywa się Msza Św. Razem z naukami dla młodzieży. Trwają tylko lub aż 3 dni. Rekolekcje stały się tradycją tak samo jak w Suchej Beskidzkiej.

Tego roczne rekolekcje Suchej Beskidzkiej miały być kontynuacją Światowych Dni Młodzieży. Zorganizowano je w salach gimnastycznych, na których odbywała się Eucharystia, spotkania z biskupami i grupami ewangelizacyjnymi oraz spowiedź.

„Na zakończenie spotkań rekolekcyjnych eucharystię będą sprawować w szkoła nasi biskupi, w LO – arcybiskup Marek Jędraszewski, w ZS im. W. Goetla – ks. bp. Grzegorz Ryś, w ZS im. W. Witosa – ks. bp. Jan Szkodoń, a w Gimnazjum ks. bp. Damian Muskus”- poinformował proboszcz Andrzej Klimara z Suchej Beskidzkiej.

Nie wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom przypadł do gustu pomysł spowiedzi na sali gimnastycznej. Do redakcji „Sucha24” piszą czytelnicy, że „szkoła to nie kościół”, a „spowiedź na sali gimnastycznej to już gruba przesada”. Inni stwierdzają, że dzisiaj młodzież ciężko przekonać do wiary, więc Kościół wyszedł im naprzeciw.

Zarówno dyrektor ZS im. Walerego Goetla, Ewa Kawończyk jak i dyrektor LO w Suchej Beskidzkiej, Jan Zadora tłumaczą, że przebieg Rekolekcji Wielkopostnych był zgodny z obowiązującym prawem. Uczniowie mogli zgłosić swoje uczestnictwo. Młodzież, która nie brała udziału miała zorganizowane lekcje według planu zajęć.

Justyna Słowikowska, sucha24.pl

fot. Hernan Piñera via Foter.com

Zobacz także