Sprawdź ile plastiku zużywasz. Pomoże specjalny kalkulator

fot. Pixabay.com

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali specjalny kalkulator, który pomoże policzyć roczne zużycie plastikowych opakowań, a także wskaże, co możemy zrobić, by ograniczyć ich ilość.

Narzędzie zostało stworzone przez Hannę Pamułę i Wojciecha Sasa – doktorantów Krakowskiej AGH, pracujących w OmniCalculator – jednym z krakowskich start-upów.

Ocean plastiku!

– Statystyczny Europejczyk produkuje rocznie 31 kg plastikowych odpadów. To góra plastiku, ale to zużycie jest wciąż stosunkowo małe, bo przeciętny Amerykanin wyrzuca około 84 kg takich śmieci. Szacuje się, że każdego roku do oceanów wyrzucanych jest ponad 8 milionów ton plastiku. Do 2050 roku w wodach będzie więcej odpadów plastikowych niż ryb – przestrzegają twórcy narzędzia.

Kalkulator odpadów bierze pod uwagę tylko podstawowe produkty – butelki PET, plastikowe sztućce czy patyczki kosmetyczne, ale rzeczywiste zużycie tworzyw sztucznych może być znacznie wyższe, jeśli doda się też inne produkty – plastikowe meble, pudełka, skrzynki, wiadra, doniczki, miski lub inne tego typu przedmioty.

Cztery „R”

Naukowcy radzą, co można zrobić, by zmniejszyć zużycie plastikowych opakowań, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Jak się okazuje, metoda jest prosta i nie wymaga wywracania naszego życia do góry nogami. Pomoże w tym zasada czterech „R”:

  • Odrzuć (Refuse) – odrzuć wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne, takie jak kubki do kawy, słomki, plastikowe torby, sztućce jednorazowego użytku i mieszadła. Używasz tego przez sekundy lub minuty, a rozkłada się to nawet kilkaset lat.
  • Zredukuj (Reduce) – wybierz produkty z możliwie najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych: owinięte w papier zamiast w opakowaniach plastikowych, kup biodegradowalne patyczki do uszu zamiast plastikowych (mimo niewielkich rozmiarów są jednymi z najbardziej niebezpiecznych śmieci zanieczyszczających oceany) i unikaj plastikowych mikrowłókien w takich rzeczach jak odzież syntetyczna.
  • Ponownie używaj (Reuse) – używaj plastikowych pojemników tyle razy, ile to możliwe. Zjedz lunch w pudełku typu Tupperware, ponownie użyj nietoksycznej, trwałej słomki, weź ze sobą plastikową butelkę. Zmień przeznaczenie starych, plastikowych rzeczy – stwórz np. fajną doniczkę lub karmnik dla ptaków.Odzyskaj (Recycle) – recykling tworzyw sztucznych (i innych materiałów) powinien być naszym codziennym nawykiem. Kupuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z odzysku, wybierz produkty łatwe do recyklingu i spłucz odpady przed wrzuceniem ich do kosza, aby uniknąć ich zanieczyszczenia, co uniemożliwia recykling.

Kalkulator możecie znaleźć pod tym adresem.

Zobacz także