Sprawdź zanim pomożesz. ″Szlachetna Paczka″ przejęta przez męża-degenerata

Czy każda ″Szlachetna Paczka″ trafia we właściwe ręce? Pewien przykład z Małopolski pokazuje, że nie zawsze tak jest.

Zanim włączymy się w akcję udzielania pomocy potrzebującym np. w formie paczki świątecznej warto uprzednio zweryfikować potrzeby jej adresata. Kilka lat temu jedna z organizacji prowadzących działalność wolontaryjną i zajmująca się m.in. świąteczną pomocą dla osób potrzebujących, otrzymała zgłoszenie z prośbą o przygotowanie paczki dla jednej z rodzin w Małopolsce, która wg zgłaszającego znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Wolontariusze włączyli się w akcję przygotowania świątecznego podarunku. Paczka została przekazana zgłoszonej rodzinie. W krótkim czasie okazało się, że podarunki trafiły pod adres, w którym owszem, zamieszkiwała zgłoszona rodzina, ale żona nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego z mężem, który tam mieszkał ale nadużywał alkoholu oraz stosował przemoc wobec żony i córki. Przywłaszczył on prezenty, które stowarzyszenie przygotowało dla rodziny i nie podzielił się nimi z żoną i córką, zaproponował natomiast, że odsprzeda żonie produkty za … połowę ceny.

Informację tą prezentujemy ku przestrodze zarówno osobom prywatnym jak i fundacjom, stowarzyszeniom, które prowadzą pomoc charytatywną potrzebującym, szczególnie teraz w okresie świątecznym. Aby prezenty mogły zostać wykorzystane zgodnie z intencją darczyńcy starajmy się uprzednio zweryfikować potrzeby osoby, rodziny, której będziemy pomagać. Można to zrobić m.in. w ośrodkach pomocy społecznej czy ewentualnie skorzystać z pomocy dzielnicowego.

ms, KWP Kraków

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie