Sprzedajesz coś w internecie? Uważaj na oszustów! W samym Krakowie 100 poszkodowanych

Od początku tego roku setce krakowian ktoś wyczyścił konta na nową, do tej pory mało znaną metodę oszustwa. Poszkodowani chcieli sprzedać coś na jednym z portali ogłoszeniowych, ale zamiast dopływu gotówki stracili pieniądze.

Krakowska policja coraz częściej otrzymuje sygnały o oszustwach mających związek z wystawianiem przedmiotów na jednym z portali ogłoszeniowych. – Oszuści, udając kupujących oferują sprzedającemu zapłatę za produkt poprzez specjalny link z jednoczesnym podaniem numeru CVV znajdującego się na karcie bankomatowej sprzedającego. W ten sposób, od początku roku w Krakowie oszukanych zostało już ponad 100 osób – ostrzegają krakowscy policjanci.

Schemat działania oszustów za każdym razem jest podobny. Do właściciela, który wystawił w internecie ogłoszenie o sprzedaży rzeczy, zgłasza się osoba potencjalnie zainteresowana jego kupnem. Następnie proponuje uiszczenie zapłaty poprzez specjalny link wysłany do sprzedawcy. Nieświadomy zagrożenia sprzedawca wchodzi na wskazaną stronę, która do złudzenia przypomina stronę portalu ogłoszeniowego lub jednego ze znanych banków. Następnie sprzedający na polecenie kupującego podaje kod CVV znajdujący się na swojej karcie bankomatowej pod pretekstem przelewu gotówki na właściwy rachunek. W ten sposób oszuści „czyszczą” konto sprzedającego, a pozyskane przez nich pieniądze przelewane są na zagraniczne konta.

– Tylko w tym roku wystawcy ogłoszeń stracili z tego tytułu od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych – ostrzegają policjanci przed stosunkowo jeszcze mało popularną dotąd metodą oszustów. – Podawanie kodu CVV znajdującego się na karcie bankomatowej bądź kredytowej, nie jest niczym nowym w trakcie robienia zakupów, jednak zanim go udostępnimy upewnijmy się, że to zaufany sprzedawca. Pamiętajmy też, że kod CVV podajemy tylko w trakcie, gdy sami robimy zakupy, a nie w przypadku, gdy ktoś ma przelać środki na nasze konto – przypominają funkcjonariusze policji.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie