Sprzedaż akcji Cracovii uratuje komunikację miejską w Krakowie?

Musisz przeczytać

Władze Krakowa zamierzają pozbyć się akcji klubu sportowego „Cracovia”. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już do radnych. Klub radnych Platforma-Koalicja Obywatelska chce, aby środki uzyskane ze sprzedaży akcji zostały przeznaczone m. in. na komunikację miejską. 

Pomysł, aby środki ze sprzedaży akcji Cracovii zasiliły budżet krakowskiej komunikacji miejskiej, zaproponował podczas dzisiejszej konferencji prasowej klub radnych PO. Zdaniem radnego Łukasza Sęka, tak pozyskane środki w większości powinny zostać przeznaczone na dofinansowanie komunikacji miejskiej – Zakładamy, ze na transakcji sprzedaży akcji gmina Kraków pozyska około 25 milionów złotych. Cześć z tej kwoty, to jest około 5 milionów, miasto powinno przeznaczyć na sport dzieci i młodzieży – powiedział radny Łukasz Sek. Pozostała kwota, około 20 milionów, zdaniem radnego, powinna zasilić komunikacje miejską – Będziemy prosić Prezydenta Jacka Majchrowskiego, aby podczas dzisiejszej sesji rady miasta, przychylił się do naszego pomysłu i zadeklarował przekazanie tych środków na wspomniane cele.   

O dziurę w budżecie na komunikację pisaliśmy już w ubiegłym roku. Z wyliczeń urzędników wynika, że w tegorocznym budżecie na finansowanie kursów autobusów i tramwajów brakuje ponad 300 mln złotych. Zdaniem radnych, kwota ta może być jeszcze wyższa. 

Na komunikację miejską brakuje w przyszłorocznym budżecie 300 mln złotych. Będą cięcia?

Prezydent  Majchrowski chce, by radni zgodzili się na sprzedaż miejskich udziałów w spółce Miejski Klub Sportowy „Cracovia” Sportowa Spółka Akcyjna. Gmina jest właścicielem 73 480 akcji, czyli 33,64 proc. Większościowym udziałowcem jest Comarch S.A (144 381 akcji – 66,11 proc.). Drobni akcjonariusze mają 540 akcji (0,25 proc.). Miasto na zbyciu akcji Cracovii może zyskać około 25  mln zł.

Akcje mają być sprzedane w drodze przetargu, czyli może kupić je każdy. Okazuje się, że przede wszystkich chce je nabyć Comarch. Urząd Miasta przyznaje, że to właśnie większościowy udziałowiec klubu sportowego „Cracovia” zwrócił się do prezydenta Krakowa z wnioskiem o odsprzedanie akcji klubu, które należą do miasta. Wartość nominalna należących do miasta akcji „Cracovii” to 7,348 mln zł. Ale sporządzona ostatnio wycena rynkowa (z połowy 2022 roku) mówi już o kwocie 26,7 mln złotych. Akcje kupi ten, kto w przetargu zaproponuje najwyższą cenę. Oferty trzeba będzie składać pisemnie. Miasto chce sprzedać cały pakiet, co oznacza, że nie będzie można sobie kupić jednej, kilku czy kilkunastu akcji.

Urzędnicy podkreślają, że ewentualnej sprzedaży będą poddane jedynie akcje klubu. Natomiast właścicielem nieruchomości, z której korzysta „Cracovia”, nadal pozostanie miasto, ale będą one – tak jak obecnie – w użytkowaniu wieczystym Miejskiego Klubu Sportowego „Cracovia” SSA.

Zgodę na sprzedaż akcji „Cracovii” musi wyrazić Rada Miasta. Decyzja zostanie podjęta na jednej z kolejnych sesji.

(JS)

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca