Średnio 2,3 kandydata na miejsce na Politechnice. Szał na informatyce

Informatyka, automatyka i robotyka, transport, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria biomedyczna, budownictwo, mechanika i budowa maszyn – to kierunki, które w pierwszej rekrutacji na rok akad. 2017/2018 cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na  Politechnice Krakowskiej.

Kolejny raz z rzędu na pierwszym miejscu rekrutacyjnej listy przebojów na PK utrzymała się informatyka, o jedno miejsce na tym kierunku walczyło blisko 9 kandydatów! Dziś na PK ogłoszenie pierwszych list osób przyjętych na studia.

Nowy kierunek

Na rok akademicki 2017/18 Politechnika Krakowska przygotowała 3217 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie siedmiu wydziałów było 25 kierunków studiów, w tym nowy – odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna na Wydziale Inżynierii Środowiska.

Podczas elektronicznej rekrutacji uczelnia przyjęła 7442 podania o przyjęcie na kierunek podstawowy na studiach stacjonarnych I stopnia. W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej kandydat mógł wybrać jeden kierunek podstawowy i jeden alternatywny, a ogólnie kandydaci na PK mogli dokonać rejestracji na maksymalnie dwa kierunki podstawowe (opłatę rekrutacyjną należało wtedy wnieść za każdy z nich).

Zdecydowana większość kandydatów dokonała rejestracji na jeden kierunek podstawowy. Średnio o jedno miejsce na PK aplikowało – podobnie jak przed rokiem – 2,3 kandydata.

Informatyka na czela

W liczbach bezwzględnych najwięcej rejestracji dokonano na kierunki: informatyka (ponad 1850, kierunek prowadzony na trzech wydziałach), budownictwo (1171 na dwóch wydziałach), transport (na dwóch wydziałach), architektura, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, energetyka (na dwóch wydziałach), elektrotechnika, inżynieria biomedyczna, technologia chemiczna, inżynieria środowiska.

Jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na miejsce, to najpopularniejszym kierunkiem rekrutacji była informatyka i to na wszystkich trzech wydziałach, na których jest prowadzona.

Na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej o jedno miejsce ubiegało się 8,7 kandydatów, na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki – 8 kandydatów. Na Wydziale Mechanicznym o przyjęcie na informatykę stosowaną starało się 5,9 kandydata. W czołówce, jeśli chodzi o liczbę kandydatów na miejsce, były też: automatyka i robotyka (4,6), transport (4,6), odnawialne źródła energii i infrastruktura odnawialna (4), inżynieria biomedyczna (3,9), energetyka (3,1), architektura (2,8), mechanika i budowa maszyn (2,4).

Po dzisiejszym ogłoszeniu list osób zakwalifikowanych do przyjęcia od 11 do 18 lipca wydziałowe komisje rekrutacyjne będą przyjmować dokumenty od kandydatów.

Rekrutacja jeszcze trwa

20 lipca ogłoszone zostaną ostateczne listy przyjętych i listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia z list rezerwowych po pierwszej turze rekrutacji.

Uczelnia przewiduje dodatkowy nabór na studia I stopnia we wrześniu. Wykaz kierunków dysponujących wolnymi miejscami umieszczony zostanie w serwisie rekrutacja.pk.edu.pl na przełomie lipca i sierpnia.

Obecnie trwa jeszcze na Politechnice Krakowskiej rekrutacja na studia I stopnia na kierunku architektura krajobrazu (do 13 lipca) oraz na studia II stopnia (do września). W ofercie studiów magisterskich na PK są nowe specjalności: analityka danych (na informatyce na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki), inżynieria dróg wodnych (na budownictwie na Wydziale Inżynierii Środowiska), energy systems and machinery (na energetyce w j. angielskim na Wydziale Mechanicznym), innowacyjne technologie chemiczne (na technologii chemicznej w j. angielskim na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, studia dla obcokrajowców).

pn / inf. prasowa

zdjęcie tytułowe  fot. Foter.com

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie