Środa w Małopolsce dniem bez lekarza. Dziś lepiej nie choruj

Protest lekarzy wkracza w nową fazę. Środa została ogłoszona przez protestujących w Małopolsce „dniem bez lekarza”. Chcą w ten sposób jeszcze mocniej zwrócić uwagę na swoje postulaty.

Jak informuje Radio Kraków – w szpitalu im. św. Ludwika nie będą dzisiaj działać trzy poradnie specjalistyczne. W szpitalu im. Dietla 60 lekarzy nie przyjdzie do pracy. W szpitalu w Myślenicach większość medyków ma wziąć urlopy na żądanie. W Tarnowie pacjentów wita kartka na której mogą przeczytać, że jeśli nie wymagają przyjęcia w środę, powinni przyjść do lekarza w następne dni.

 

 

Dyrektorzy placówek zapewniają, że pacjenci na takiej formie protestu nie ucierpią, ale można mieć wątpliwości. W szpitalu im. Dietla lekarze nie będą przyjmować w poradniach specjalistycznych. Pacjenci z umówionymi na dziś wizytami otrzymywali wczoraj informację, że ich terminy zostały przesunięte na inne dni.

Podobna sytuacja jest w szpitalu św. Ludwika. Nie będzie też działać część poradni w szpitalu Jana Pawła II. Trudna sytuacja może być w szpitalu w Myśleniach i szpitalu wojskowym w Krakowie, gdzie praca będzie się najprawdopodobniej odbywać w trybie dyżurowym, czyli z jednym lekarzem na oddziale.

Prawdziwą skalę problemów poznamy w ciągu dnia, gdy pacjenci będą już wiedzieć, jak duże problemy spotkały ich podczas dzisiejszych kontaktów ze służbą zdrowia.

Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie popiera ten protest, ale nie zgadza się z jego formą. Zaapelowała do lekarzy, by poparcie akcji nie kolidowało z obowiązkami wobec pacjenta.

(wm, Radio Kraków)

fot. iStock.com/Russel Weller

Zobacz także