Stare piece już nie straszą! Teraz służą jako stojaki rowerowe

Stojaki rowerowe zrobione ze starych pieców / fot. materiały prasowe ArcelorMittal Poland

Stare „kopciuchy” dostały drugie życie i stały się… stojakami rowerowymi! Ponad 200 takich przyrządów wyprodukowała krakowska huta ArcelorMittal Poland. Stojaki trafiły przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów.

Będą mogli z nich korzystać przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego czy do społecznych ogrodów krakowian. Stojaki pojawiły się również na terenie kombinatu.

Mieszkańcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne źródła ciepła i oddali złom hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniężne, na które do tej pory wydał już blisko 150 tys. zł. Od początku ubiegłego huta zbierała „kopciuchy” likwidowane dzięki dofinansowaniu z magistratu. Za każdy piec wypłacała 150 zł bonusu, a odzyskany złom sukcesywnie przetapiała na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcześniej w internetowym głosowaniu.

Jeszcze w ubiegłym roku pierwsza partia ponad 100 stojaków trafiła do 20 krakowskich szkół, także wyłonionych przez internautów w drodze głosowania.

W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukował już 350 stojaków i wypłacił blisko 1000 bonusów.

js/krakow.pl

Zobacz także