Startuje ŚDM. Utrapienie czy szansa?

Tańczą, śpiewają, chodzą grupami, kolorowi z flagami, często się pozdrawiają. Pielgrzymi i uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zjechali do naszego miasta. Wstępne szacunki organizatorów to 170 tysięcy ludzi. Wyobrażaliśmy sobie, że w Krakowie zapanuje pandemonium, a jest całkiem sympatycznie.

Jak informuje oficjalny serwis Światowych Dni Młodzieży pope2016.com, Polacy będą uczestniczyć w tej imprezie głównie za pośrednictwem mediów. CBOS zapytał każdego ankietowanego, niezależnie od deklarowanego udziału w ŚDM, o opinię na temat tego wydarzenia. Polacy twierdzą, że promuje ono Polskę na świecie – 89 proc. osób, a 85 proc. twierdzi, że Światowe Dni Młodzieży to prestiż dla Polski i Krakowa. Czy miasto na tym skorzysta to się okaże, taka impreza zdecydowanie temu sprzyja. Są jednak i tacy, którzy postanowili wykorzystać okazję i wypromować siebie, miasto i cały kraj. Zespół Gejzer promuje ŚDM na youtubie i ma już prawie 200 tysięcy odsłon – szaleństwo. Jednak czy promocja jest warta takich wyrzeczeń?

foto: Piotr Jaworski
foto: Piotr Jaworski

Czas próby

Niektóre stacje benzynowe na czas ŚDM będą zamknięte. To z pewnością nowa sytuacja, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni. Kierowcy również muszą nauczyć się radzić sobie ze stresem i przede wszystkim, przystosować się do nowej organizacji ruchu, która obowiązuje w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży.

– Nie wiem jak to będzie z tym handlem Panie Bartku w czasie tych dni, ja bym chętnie pracowała, ale będę miała problemy z dojazdem – mówi Pani Lucynka z mojego osiedlowego spożywczaka. To nie odosobniony przypadek. Wiele sklepów postanowiło zamknąć swój interes, bo osób korzystających z ich usług i tak będzie niewiele, a dojazd do pracy przez strefy ograniczonego ruchu może kosztować sporo pieniędzy wydanych na paliwo, ale głównie nerwów. Decyzję o zamknięciu podjęło również wiele firm usługowych, które wolą wysłać pracowników na przymusowe urlopy. – I tak nikt do mnie nie przyjedzie, bo połowa ludzi uciekła, a druga połowa chce tylko przeczekać ŚDM – tłumaczy Marek Kos, z jednego z serwisów klimatyzacji samochodowej.

MPO informuje mieszkańców
MPO informuje mieszkańców

Do minusów i problemów związanych z życiem w Krakowie w czasie ŚDM należy dołożyć jeszcze brak wywozu odpadów zielonych przez miejskie służby. Pozostałe odpady, nie powinny jednak zalegać nam pod domem, zapewnia rzecznik MPO w Krakowie, Piotr Odorczuk. – Kraków da rade z wywozem śmieci na bieżąco. Apeluje też do mieszkańców, którzy zauważą walające się śmieci o kontakt 12 646-23-61 lub mailowo: interwencje24h@mpo.krakow.pl.

Relaks w ogrodzie

Tym którym nie podoba się zgiełk i zabawa na ulicach, a ludzie są dla nich za bardzo kolorowi i w dodatku nie mówią w naszym języku, proponuję nasz Ogród Zoologiczny, który na czas Światowych Dni Młodzieży można zwiedzać za darmo. Z pewnością obserwacja zwierząt pomoże się każdemu zrelaksować i odpocząć od całego zamieszania, które ma miejsce w mieście.

Na Krakowskich Błoniach rozpoczęła się właśnie uroczystość (godz. 17.30 przyp. red.) uroczystość otwarcia Światowych Dni Młodzieży. To oficjalny start imprezy, która będzie towarzyszyła nam w Krakowie do końca miesiąca. W tym czasie mieszkańcy co prawda będą musieli zmagać się z licznymi utrudnieniami, ale zyskają również możliwość poznania nowych ludzi z licznych kultur, spędzenia miło czasu w przyjaznej atmosferze i zobaczenia na ulicach Krakowa ogromnej liczby uśmiechniętych ludzi, których na co dzień w Krakowie po prostu brakuje.

Bartek Grzywacz

Najnowsze

Co w Krakowie