Strajk trwa. Dziś egzaminy w 122 krakowskich szkołach

Wszystko wskazuje na to, że rozpoczynający się w najbliższy poniedziałek egzamin ósmoklasisty nie jest zagrożony. – Z naszych informacji wynika, że powinien odbyć się w 122 szkołach podstawowych – poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji Ewa Całus.

Egzamin ósmoklasisty jest trzydniowy. Zdaje go w tym roku pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej. W Krakowie to prawie 5,8 tys. uczniów. W poniedziałek ósmoklasiści będą rozwiązywali zadania z języka polskiego, we wtorek – z matematyki, a w środę – z języka obcego nowożytnego. Choć jest to liczny rocznik, bardziej liczebny niż ostatni gimnazjaliści, przyszłotygodniowe egzaminy powinny się odbyć bez przeszkód.

Piątego dnia strajku nauczycieli w naszym mieście zajęcia zawiesiły 122 szkoły, przedszkola i placówki. W pozostałych strajkujących szkołach odbywały się zajęcia opiekuńczo-świetlicowe, z których skorzystało ponad 3 tys. dzieci. W wielu placówkach czynne były stołówki – obsłużyły one ponad 2,5 tys. uczniów.

Warto przypomnieć, że w trakcie egzaminu ósmoklasisty zajęcia w szkołach podstawowych, co do zasady, nie odbywają się.

– Ponieważ w przypadku przedszkoli nie ma takiej reguły, a strajk nauczycieli może się przedłużyć, przygotowujemy się do zapewnienia opieki przedszkolakom. W poniedziałek już od rana młodzieżowe ośrodki kultury będą w pełnej gotowości, aby przyjąć dzieci, którym rodzice nie będą mogli zapewnić opieki – mówi dyrektor Ewa Całus.

Podkreśla ona również, że od początku nauczycielskiego strajku ani jedno dziecko nie zostało odesłane spod drzwi placówki, a ponad 3 tys. uczniów niemal codziennie korzysta z opieki w szkołach.

12 kwietnia do godz. 15:00 do Wydziału Edukacji UMK wpłynęło 50 wniosków o zawieszenie zajęć w poniedziałek, 15 kwietnia. Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek mogą wystosować taki wniosek także później (w reakcji na zmieniającą się sytuację w danej szkole), dlatego przypominamy o tym, że informacje o bieżącej sytuacji w swojej placówce najlepiej uzyskać u jej dyrektora.

kr, krakow.pl

Zobacz także