Straż Miejska sprawdzi domowe piece

Drżyj, smogu! Funkcjonariusze Straży Miejskiej ruszają w teren, by skontrolować domowe piece. Do pierwszych drzwi zapukają 1 października. Akcja trwać będzie przez całą zimę.

Podczas ubiegłej zimy strażnicy skontrolowali prawie 3,5 tysiąca palenisk. W 477 piecach stwierdzono obecność substancji zabronionych. Sprawców nielegalnego spalania odpadów w 260 przypadkach ukarano mandatem karnym, pozostałe 203 osoby zostały pouczone.

Niestety, wciąż nie brak osób, które do pieca wrzucają wszystko, co w ich opinii jest w stanie spłonąć. W piecach lądują śmieci czy pieluszki. Warto też pamiętać, że nie należy palić pomalowanym lub impregnowanym drewnem, a także kolorowym papierem. Podczas spalania uwalniają szkodliwe związki chemiczne, które ulatniają się do powietrza. Takie odpady lepiej wywieźć do punktów zbiórki.

Jak donieść na sąsiada – truciciela?

W sytuacjach spornych, strażnicy pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywano do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazano 27 próbek. Prowadzone działania edukacyjne przynoszą efekty – przypadki spalania odpadów zdarzają się coraz rzadziej. Krakowscy strażnicy miejscy prowadzą kontrole palenisk od 2009 roku.

Przypominamy, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od 6:00 do 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

Choć regularne kontrole palenisk są prowadzone przede wszystkim w sezonie grzewczym to krakowianie mogą przez cały rok zgłaszać sygnały dotyczące spalania odpadów. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

Główne obszary typowane do kontroli planowej w Krakowie będą przeprowadzane:

  • według lokalizacji ubiegłorocznych zgłoszeń mieszkańców oraz kontroli samodzielnych przeprowadzonych przez strażników,
  • na obszarze miasta w granicach Dzielnic: IV Prądnik Biały, X Swoszowice, XIII Podgórze, XVIII Nowa Huta oraz Dzielnicy I Stare Miasto,
  • wedle wyników inwentaryzacji pieców węglowych przeprowadzonym w latach 2013-2015, w tym miejsc zamieszkania beneficjentów Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Krakowa.

(mm, krakow.pl)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie