Straż Miejska sprawdzi, jak segregujesz śmieci. Kara za błędy może być surowa

Fot. pikist.com

Wynosisz śmieci, a tu strażnik miejski przygląda się, co i do jakiego kubła wrzucasz. Jeśli stwierdzi, że papier ląduje w kuble dla odpadów zmieszanych, czyli że źle segregujesz śmieci, możesz dostać mandat w wysokości 500 złotych.

To tylko hipotetyczna sytuacja, ale całkiem możliwa w rzeczywistości. A to dlatego, że od 4 września Straż Miejska ma nowe uprawnienia. Do tej pory mogła tylko pouczyć osoby, które nie płacą za wywóz odpadów lub nie segregują śmieci. Teraz nawet 500-złotowym mandatem może strażnik ukarać osoby, które nie segregują śmieci lub źle to robią. Strażnik może też karać tych, którzy nie złożyli deklaracji o liczbie osób potrzebnej na naliczenia opłaty za odpady lub podali nieprawdę w tych oświadczeniach. I tych, którzy nie uiszczają opłaty za śmieci.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, najbardziej narażeni na kontrole mogą być właściciele domów jednorodzinnych. Strażnicy będą mogli np. sprawdzić, czy przy domu jest kompostownik, którego posiadanie ktoś wpisał do deklaracji śmieciowej.

(RED)

Zobacz także