Strażnicy miejscy wsiedli do nocnych autobusów i tramwajów. Oto efekty

fot. MPK

Spożywanie alkoholu, zaśmiecanie i jazda na gapę – takie wykroczenia najczęściej popełniają pasażerowie, którzy nocą podróżują krakowskimi tramwajami i autobusami. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wraz ze strażą miejską po raz kolejny przeprowadziło akcję „Bezpieczny powrót”. Wspólne patrole rozpoczęły się o godz. 20.00 i trwały do godz. 4.00.

W tym czasie skontrolowano trzy linie dzienne (nr 3, 18 i 194) oraz trzy linie nocne (nr 62, 69 i 664). Straż miejska wystawiła 33 mandaty, m.in. za spożywanie alkoholu i zaśmiecanie miejsca publicznego, oraz osiem pouczeń. Kontrolerzy biletów, którzy brali udział w akcji, wystawili łącznie 41 opłat dodatkowych za brak ważnego biletu.

– Celem akcji jest troska o to, aby pasażerowie mogli bezpiecznie podróżować krakowskimi tramwajami i autobusami, szczególnie w godzinach nocnych – mówi nam Marek Gancarczyk z MPK.

Pomysł, jak skutecznie chronić pasażerów, jest prosty. – W wybranym pojeździe podróżuje inspektor MPK w cywilnym ubraniu. Gdy zauważy jakiekolwiek zachowanie, które zagraża bezpieczeństwu lub komfortowi podróżujących, natychmiast dzwoni po strażników miejskich, którzy jadą swoim radiowozem w bliskiej odległości kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Dzięki temu ich reakcja może być natychmiastowa – dodaje rzecznik spółki.

Zobacz także