Studenci AGH atakują władze uczelni

Decyzja władz Akademii Górniczo-Hutniczej podzieliła studentów. Chodzi o wywieszenie przed głównym gmachem uczelni trzech flag: AGH, Polski oraz… Unii Europejskiej. To właśnie ta ostatnia flaga stała się powodem awantury na profilu społecznościowym uczelni. – Dlaczego propagujecie na fanpage’u poparcie polityczne dla UE? – dopytuje Bartek, jeden ze studentów.  A kiedy AGHExit? – ironizuje Jakub.

Dziś, na oficjalnym profilu społecznościowym Akademii Górniczo-Hutniczej pojawił się krótki komunikat: „Od dziś na stałe przed A-0 – flaga AGH, flaga Polski, flaga Unii Europejskiej. Taka decyzja władz uczelni, w obliczu ostatnich wydarzeń związanych z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nie spodobała się części studentów.

– Władze uczelni podjęły decyzję, że maszty, które znajdują się przed budynkiem głównym, będą zagospodarowane na stałe. Do tej pory wywieszaliśmy tam flagi jedynie okazjonalnie np. z okazji świąt uczelni. Natomiast od tej chwili flagi będą wisiały na stałe – przekonuje Bartosz Dembiński, rzecznik Akademii Górniczo-Hutniczej, który zaznacza, że wywieszenie flag nie zawiera żadnych podtekstów politycznych.

– Uczelnia jest od kształcenia a nie od propagandy i winna być neutralna wobec politycznych sporów. Ma łączyć ludzi a nie ich dzielić – odpowiada władzom uczelni Bartek. – No ja nie wierzę. Alma Mater rycerza Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja Ser Bekowicza i takie rzeczy wywieszają. Panowie, w ten sposób do niczego nie dojdziemy – wtóruje mu Kuba, jeden ze studentów Akademii Górniczo-Hutniczej.

#AGHExit?

Pod niepozornym komunikacie o wywieszeniu flag rozpętała się prawdziwa awantura. Studenci o odmiennych poglądach politycznych zaczęli prześcigać się w argumentach „za” i „przeciw” obecności Polski w Unii Europejskiej, atakując przy tym władze Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wśród studentów nie zabrakło również osób, które stanęły w obronie władz uczelni i samej flagi Unii Europejskiej. – Flaga UE nie pasuje, ale na Erasmusy chętnie jeździcie, projekty z funduszy europejskich realizujecie … hipokryzja – przekonuje Ewelina.

– Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, pozyskaliśmy ponad 1,5 mld złotych na rozwój uczelni. Jesteśmy częścią Europy również, jeżeli chodzi o przepływ informacji, wiedzy, danych, technologii i patenty. Przypomnę, że jesteśmy polskim liderem, jeśli chodzi o zgłaszanie patentów, mamy ich kilkadziesiąt rocznie – tłumaczy Bartosz Dembiński i dodaje, że flaga oraz symbole Unii Europejskiej odnoszące się do funduszy unijnych znajdują się w kilkuset miejscach na terenie całej uczelni.

Akademia Górniczo-Hutnicza, to tylko jedna z setek uczelni w całej Polsce, która od lat czerpie z funduszy unijnych pozwalających na rozwój uczelni i lepsze kształcenie studentów. To dzięki wsparciu Unii Europejskiej udało się sfinansować m.in. Centrum Energetyki AGH, które zapewnia żakom kształcenie na najwyższym światowym poziomie.

(pt)

fot. AGH

8 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie