Studenci AGH wygrali międzynarodowy konkurs „księżycowy”

Zespół reprezentujący Akademie Górniczo-Hutniczą, SpaceTeam AGH wygrał międzynarodowy konkurs Over the Dusty Moon Challenge, w którym studenckie zespoły prezentują stworzone przez siebie systemy transportowe do przenoszenia księżycowego regolitu. Konstrukcja studentów TOLRECON 2.0 okazała się najlepsza. Konkurs odbył się w USA.

Zadanie konkursowe polegało na przetransportowaniu regolitu księżycowego na odległość pięciu metrów i wysokość trzech metrów. Każdy ze startujących zespołów zademonstrował swoje prototypowe systemy przed komisją sędziowską, która oceniała ilość przetransportowanego regolitu, masę systemu, zużytą energię, autonomiczność i ogólną wydajność.

 – Zbudowanie takiej konstrukcji to nie lada wyzwanie, choćby z uwagi na warunki panujące na Księżycu – brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą od ziemskiej grawitację czy bardzo niskie temperatury. Trudnym przeciwnikiem jest sam regolit – drobny, ostry, o dużej pylności tzw. pył księżycowy, czyli warstwa luźnej, zwietrzałej skały pokrywająca Ziemię i inne planety skaliste – informuje AGH.

fot. AGH

System stworzony przez studentów z AGH przetransportował ponad 50 kg materiału i ważył nieco ponad 60 kg. Konstrukcja stanowi połączenie przenośnika kubełkowego umożliwiającego transport w pionie, ze zgrzebłowym, który przesuwa urobek w określone miejsce.

Krakowscy studenci rywalizowali z zespołami z USA, Niemiec, Australii (drugie miejsce) oraz międzynarodową drużyną o nazwie Spaceship EAC reprezentującą Europejską Agencję Kosmiczną, która zajęła trzecie miejsce.

Konkurs Over the Dusty Moon Challenge odbył się w Golden, Colorado School of Mines w USA w dniach 31 maja – 1 czerwca 2023 r. Był organizowany po raz drugi.

W zeszłorocznej edycji SpaceTeam AGH zajął drugie miejsce. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Piotr Kulinowski, prof. AGH z Katedry Inżynierii Maszyn i Transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

(JS)

 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie