Stworzył najsłynniejszy wizerunek Jezusa Miłosiernego. Trwa zbiórka na remont grobu artysty

Teraz trwa internetowa zbiórka funduszy na remont grobu Adolfa Hyły, ktory w 1944 r., podczas wojny, namalował własną wizję Jezusa Miłosiernego – Jezu ufam Tobie. Inspiracją były objawienia św. s. Faustyny i chęć ofiarowania łagiewnickiemu klasztorowi votum za ocalenie życia. Malowany z potrzeby serca obraz poznał cały świat. Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 – Ten wybitny polski artysta pochowany jest na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Jego grób wymaga jednak pilnego remontu, dlatego prosimy o pomoc, by osoba tak zasłużona dla polskiej kultury została upamiętniona po śmierci, a miejsce jego wiecznego odpoczynku było elementem dziedzictwa kulturowego” – informuje Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły, organizator zbiórki.

Okres II wojny światowej okazał się dla malarza i jego rodziny bardzo bolesny. We wrześniu ’39 w walkach z bolszewikami zginął młodszy brat artysty. W 1940 r. w odstępie miesiąca zmarli jego rodzice. Dodatkowo Niemcy wysiedlili Hyłów z zajmowanego przez nich mieszkania przy ul. Słowackiego w Krakowie. Rodzina wynajęła maleńki parterowy domek w Krakowie Łagiewnikach nieopodal klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W pierwszych latach okupacji w łagiewnickim kościele zaczęło rozwijać się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, na które uczęszczał także Adolf Hyła. Postanowił wówczas, że namaluje i ofiaruje klasztorowi obraz, który będzie votum za otrzymane łaski i ocalenie rodziny.

Tak powstał obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego – Jezu ufam Tobie,  który do dnia dzisiejszego znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Wizerunek ten wraz z kultem Bożego Miłosierdzia rozpowszechnił się na całym świecie i jest jednym z najbardziej znanych przedstawień malarskich Jezusa Zmartwychwstałego. O obrazie Adolfa Hyły w 1997 r. w Łagiewnikach Jan Paweł II powiedział: „Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała święta: »Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą«. A jeśli szczerym sercem odpowie: »Jezu, ufam Tobie!«, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków”.

Stowarzyszenie zainicjowało internetową zbiórkę funduszy na remont grobowca artysty na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w . Potrzeba około 20 tys. złotych.  Zbiórkę można wesprzeć tutaj  

fot. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły

Adolf Hyła (1897-1965) studiował na wydziale prawa i wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej, portretował też ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie