Przełom?! Krakowscy naukowcy opracowali substancję, która skutecznie hamuje zakażenie koronawirusem

Koronawirus / fot. Pixabay

Czy to przełom w walce z koronawirusem? Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Krakowscy badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku. – Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii przy Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale też i jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Obecnie krakowscy naukowcy są na etapie szukania partnera, który pomoże w dalszych badaniach nad przyszłym lekiem. W obecnej sytuacji, gdy firmy rzucają kolejne miliony na walkę z koronawirusem, powinna to być formalność.

Kiedy lek może być gotowy? – Nie mam pojęcia, kiedy taki lek mógłby być dostępny. Wszystko zależy od tego, jak ta substancja będzie zachowywała się w różnych warunkach, czy będą konieczne jakieś zmiany. Mam jednak nadzieję, że ten czas będzie liczony w miesiącach, a nie w latach, jak to normalnie wygląda – dodał prof. Pyć.

ml, Polskie Radio 24

Zobacz także