Surowsze kary dla kierowców! Zobaczcie zmiany

fot. KWP Kraków

Wsiadasz za kółko po alkoholu? Jeśli spowodujesz wypadek ze skutkiem śmiertelnym (lub ciężki uszczerbek na zdrowiu) pójdziesz do więzienia na minimum 2 lata, bez możliwości zawieszenia kary. A jeśli prowadzisz auto mimo zakazu, możesz trafić za kraty nawet na 5 lat! – to tylko niektóre zmiany w kodeksie karnym dla kierowców.

Od 1 czerwca w życie wejdą nowe przepisy odnoszące się do kierowców. Przede wszyskim dodano nowy zapis, który zaostrza odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej (obecnie jest to wykroczenie). Kierowca, który dopuści się takiego czynu może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Kolejno sądy będą obligatoryjnie orzekały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadkach: niezatrzymania się do kontroli drogowej, prowadzenia pojazdy pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień i niezastosowania się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zmiana wprowadzona w art. 178 §1 zakłada surowszą odpowiedzialność dla kierowcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości (pod wpływem środka odurzającego), który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym (lub ciężki uszczerbek na zdrowiu) – minimum 2 lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary.

Z kolei za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności do 5 lat (obecnie do lat 3).

Wydłużono także termin przedawnienia wykroczenia. Jego karalność będzie nadal ustawać, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Natomiast w razie wszczęcia postępowania przedawnienie nastąpi dopiero z upływem 2 lat od zakończenia wyżej wymienionego okresu, tj. 3 lata od daty popełnienia czynu.

(ip)

fot. KWP Kraków

Zobacz także